7 °C

Kiraz ihracatı Çin’le coşacak

UYMSİB Başkanı Prof, Dr. Yazgan, Çin'e kiraz ihracının önündeki engellerin kalktığını belirterek, Çin pazarının kiraz ihracatını coşturacağını söyledi.

Kiraz ihracatı Çin’le coşacak

BURSA - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) başkanlık görevine yeni gelen Prof. Dr. Senih Yazgan, Çin’e kiraz ihracı konusundaki engellerin ortadan kalkmasıyla, Türkiye’nin kiraz üretiminde olduğu gibi ihracatında da birinci sıraya oturacağını belirtti. Yazgan, “Çin pazarına girmek, kiraz ihracatını coşturacak” dedi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) yeni başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan oldu. UYMSİB’in Çin’e kiraz ihraç izni konusunda canla başla çalıştığını hatırlatan Yazgan, “Birlik olarak en önemli hedeflerimizden birini gerçekleştirdik. Kiraz üretiminde dünya birincisiyiz.. Üretimdeki başarımızı ihracatta da göstermeyi hedefliyoruz. Çin pazarının yollarının kiraza açılması ihracatımızı da önemli oranda artıracak” şeklinde konuştu.   

yazgan.jpeg

2016 ihracatta kiraz yılı olacak

Çin’e kiraz ihracı konusundaki engellerin ortadan kalkmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Yazgan, 2016’nın ihracatta kiraz yılı olacağını vurguladı.  Birliğin Çin ile ihraç izni konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Prof. Dr. Senih Yazgan, “Geçtiğimiz yıl Çin’den gelen heyet, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte UYMSİB’de ağırlandılar. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler kirazın tadına hayran kaldılar. Çinli Heyet’in Türkiye’deki temaslarının ardından ülkelerine döndüler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bilgi paylaşımlarının ülkelerine döndüklerinde de devam ettirdiler ve kiraz ihraç izni konusunda nihai sonuca ulaşıldı” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğuna da dikkati çeken Yazgan, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti.  Yazgan, “İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek, kiraz ihracatını coşturacak” diye konuştu.

Yazgan, Çin’den sonra Japonya’ya kiraz ve Bursa Siyah inciri ihraç izni, Güney Kore ve Çin’e Bursa Siyah inciri ihracatı konularında da çalışmaları sürdüreceklerini ifade ederek, kısa zamanda bu konularda da sektörün yüzünün güleceğini söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.