17 °C

Üzüm satıp şarap alacağız

Türkiye ile Tunus arasında imzalanan tarım ürünlerinde taviz değişimi protokolü çerçevesinde, Türkiye’nin Tunus’tan ithal edeceği taze üzüm şarabı, hurma gibi ürünlere taviz uygulanacak.

Üzüm satıp şarap alacağız

ANKARA - Türkiye ile Tunus arasında imzalanan tarım ürünlerinde taviz değişimi protokolü çerçevesinde, Türkiye’nin Tunus’tan ithal edeceği taze üzüm şarabı, hurma gibi ürünlere taviz uygulanacakken, Türkiye’nin de Tunus’a yapacağı nohut, kurutulmuş üzüm ve fındık gibi ürünlerin ihracatı tavize tabi olacak.

Türkiye-Tunus Ortaklık Konseyinin Tarım Ürünlerinde Taviz Değişimi Hakkındaki Protokol II’nin A ve B Tablolarının Değiştirilmesine İlişkin 2/2012 Sayılı Kararın Onaylanması Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bazı Tunus menşeli ürünlerin Türkiye’ye ihracatında taviz uygulanacak. Bu kapsamda, 5 bin tona kadar hurmada, 200 kilograma kadar sardalya ve uskumru da, 50 kilograma kadar karideste, 100 kilograma kadar yumuşakçalar ve suda yaşayan omurgasız hayvanlarda ve 100 kilograma kadar harissa’da vergi uygulanmayacakken, bin hl taze üzüm şarabının Türkiye tarafından ithalatında MFN’in yüzde 50’si vergi uygulanacak.
Ayrıca Türkiye tarafından Tunus’a yapılacak 100 tona kadar nohut, 400 tona kadar adi fasulye, beyaz fasulye dahil, 50 tona kadar kurutulmuş üzümler, 400 tona kadar kabuksuz fındıklar, 50 tona kadar fındık püresi ve pastlarının ihracatı da tavize tabii olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap