'İran, diplomasi oyunu oynuyor'

UND İcra Kurulu Başkanı Şener, "İran tarafından yapılan 'yakıt deposuna mühür uygulaması bir hafta ertelendi' açıklaması gerçeği yansıtmıyor. İran diplomasi oyunu oynuyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İran'ın Türk TIR'larının yakıt depolarının mühürlenmesi uygulamasını bir hafta süreyle askıya aldığı yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Haksız muamelede ısrar eden İran diplomasi oyunu oynuyor" ifadelerini kullandı.

Şener, yaptığı açıklamada, TIR krizinin çözümünün, Türkiye'nin, İran plakalı araçlara uygulaması ne ise karşı tarafın da aynı uygulamayı yapmasından geçtiğini söyledi.  

"Bizler, eşit muamele istiyoruz, 'Haksızlığa son verin' diyoruz" ifadesini kullanan Şener, şöyle devam etti: 

"Gürbulak'ta da araçlarımız geri çevrilmeye devam ediyor"

"Haksız muamelede ısrar eden İran, diplomasi oyunu oynuyor. Son günlerde İran tarafından TIR krizi ile ilgili yapılan diğer açıklamalar gibi, 'Yakıt deposu mühür uygulaması bir hafta ertelendi' açıklaması da gerçeği yansıtmıyor. Türkmenistan-İran sınırında depoları yakıt dolu binlerce Türk aracı İran'a alınmazken, Gürbulak'ta da araçlarımız çeşitli mazeretlerle geri çevrilmeye devam ediyor. İran'ın tüm kapılarında kilometrelerce kuyruk var. Değişen hiçbir şey yok. İran'dan yapılan bu açıklama anlamsız ve yalandır" değerlendirmesinde bulundu. 

"Yakıt depolarına mühür" açıklamaları 

İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İran'a giriş yapmak isteyen Türk plakalı kamyon ve TIR'lardan artık akaryakıt farkı tahsil edilmeyeceği, buna karşılık 1 Aralık'tan itibaren araçların yakıt depolarının sınırda mühürleneceği belirtilmişti. 

İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Nurani de dün yaptığı açıklamada, uygulamanın bir hafta süreyle askıya alındığını ifade etmişti. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada ise İran'ın, uygulamaya ilişkin gerekli alt yapıyı oluşturmaması sebebiyle Gürbulak Sınır Kapısı'nda uzun TIR kuyrukları oluştuğuna, sorunun giderilmesi için görüşmelerin sürdürüldüğüne yer verilerek, "Çözüm önerilerinin masaya yatırılması amacıyla 6 Aralık 2014'te İran yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirilecektir" ifadesi kullanılmıştı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir