'Tarımsal destek milli gelirin yüzde 1'ine çıkmalı'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Tarımda 2023 hedefleri olan 150 milyar dolarlık hasılaya, 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak istiyorsak tarımsal desteği milli gelirin yüzde 1'ine çıkarmalıyız" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım alanında 2023 yılı için belirlenen 150 milyar dolarlık hasıla ve 40 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için tarımsal destek oranının milli gelirin yüzde 1'ine yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.  

Bayraktar, yazılı açıklamasında, Tarım Kanunu'nda tarımsal destekleme programlarının finansmanı için bütçeden ayrılacak kaynağın, milli gelirin yüzde 1'inden az olamayacağına ilişkin hüküm bulunduğunu ifade etti.  

Söz konusu kanunda tarımsal destekleme araçlarının da sıralandığını belirten Bayraktar, 2006-2014 yıllarını kapsayan dönemde her yıl ödenen tarımsal desteklerin milli gelirin yüzde 1'inden az olduğuna dikkati çekti.  

Geçen yıl ödenen tarımsal destekler ile milli gelirin yüzde 1'i arasındaki  farkın 7 milyar 698 milyon lira olduğunu kaydeden Bayraktar, destek oranının milli gelirin yüzde 1'ine çıkartılması halinde 7,7 milyar lirayı bulacak destek artışının özellikle mazot ve gübre desteği olarak çiftçiye verilmesini önerdi.  

Bayraktar, "Tarımda 2023 hedefleri olan 150 milyar dolarlık hasılaya, 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak, 84 milyona yükselecek ülke nüfusumuzun gıda güvencesini sağlamak, 50 milyon turisti beslemek istiyorsak, desteği milli gelirin yüzde 1'ine çıkartmalıyız. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşmak mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.  

Etiketler