11 °C

'Tavan fiyata derhal geri dönülmeli'

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, EPDK'nın akaryakıtta önerdiği kâr oranına uyulmadığını belirtti. Palandöken, "Ülke olarak şu an dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz. Zaman kaybedilmeden tavan fiyat uygulamasına geri dönülmelidir" dedi

'Tavan fiyata derhal geri dönülmeli'

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) önerdiği kâr oranına uyulmadığı için zaman kaybedilmeden tavan fiyat uygulamasına geri dönülmesi gerektiğini belirtti. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, bu dönemde ülke genelindeki bayi sayısına sınırlama getirilmesi ve yeni petrol satış istasyonu açılmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti. 

Şirketler arasındaki rekabetin petrol fiyatlarına yansımadığına işaret eden Palandöken, "İstasyon sayısı artmaz ise petrol satan istasyonlar da o zaman kazanç elde eder. Yan yana açılan petrol istasyonları artık kendilerine zarar vermeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.  

Palandöken, tavan fiyat uygulamasının sona ermesinin ardından 2 kez akaryakıt fiyatlarına zam geldiğini hatırlatarak, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Bu sonra zamlarla benzinde 5 liralık psikolojik sınır geçildi. Halbuki döviz fiyatlarındaki iniş, brent petrolün 109 dolardan 102 dolara inmesi, akaryakıt fiyatlarında da indirim yapılması beklentisini güçlendiriyor. Petrol lokomotif konumunda olduğu için akaryakıta gelen zamanlar tüm piyasayı etkiliyor. Dünyanın en pahalı petrolünü kullanıyoruz. EPDK'nın önerdiği kar oranına uyulmadığı için zaman kaybedilmeden tavan fiyat uygulamasına geri dönülmeli ve petrol satış istasyonlarına sınırlama getirilmelidir. Bu iki unsur gerçekleşirse petrolü en son kullanan vatandaş yüzde 20-25 daha ucuza akaryakıtta tasarruf yapma imkanına kavuşmuş olacak."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.