17 °C

'Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur'

TÜSİAD Başkanı Yılmaz, “Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur. İş ve yatırım ortamının birinci şartı olan hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmemiz gerekmektedir" dedi

'Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur'

İSTANBUL - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. 

Türkiye KOBİ'lerinin Avrupa'da temsilini sağlayacak Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) üyeliğinin imza töreninin de gerçekleştirildiği toplantıda TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da önemli açıklamalarda bulundu.

Sürdürülebilir büyüme ve refah artışının belli bir eşik düzeye ulaşmış demokrasilerde mümkün olduğunu söyleyen Yılmaz, “Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur. Büyümeye yönelik mikro ve makro politikalarımızın yanı sıra son dönemlerde çoğulcu demokrasi anlayışının öngördüğü siyasi reformların da hız kazanması gerektiğine ve buna ilişkin önemle, ısrarla vurgu yapmamız gerekir. Özellikle iş ve yatırım ortamının en önemli birinci şartı olan hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmemiz gerekmektedir" dedi. 

Konuşmaların ardından ise Türkiye KOBİ'lerinin Avrupa'da temsilini sağlayacak UEAPME üyeliğinin imza töreni gerçekleştirildi.

TÜRKONFED'in Avrupa KOBİ Birliği'ne üyeliği ile itibarını uluslararası boyuta taşıdığını söyleyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, "İnanıyorum ki UEAPME'ye bu yıl itibarıyla gerçekleştirilmiş olan üyelik, Türk KOBİ'lerinin Avrupa Birliği ve uluslararası pazarlara daha fazla açılabilmesi konusunda rekabet gücü kazanımlarına katkıda bulunacaktır. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği hem TÜSİAD hem de TÜRKONFED için stratejik hedeftir. Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine AB'ye tam üyelik sürecinin ciddi bir reform dinamizmi getirdiğini yadsıyamayız" dedi. Yeni dünya düzenine hazırlıklı olunması gerektiğini belirten TÜSİAD Başkanı Yılmaz, “En önemli varlığımız insan, en önemli aracımız ise eğitimin yaygınlığı ve niteliği. Başarılı bir küreselleşmenin önemli bir ayağı olarak gördüğümüz AB projesi bu süreçte çok büyük bir öneme sahiptir. AB entegrasyonu küreselleşmenin bir provası, bir örneğini oluşturacaktır" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap