120 bin kamu işçisinin gözü bu görüşmede!

2015-2017 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerine hazırlanan Türk-İş, hükümetten yıllık yüzde 15 zam talep edecek. Yaklaşık 210 bin kamu işçisini ilgilendiren görüşmelerde, çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükü de gündeme gelecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk-İş, yaklaşık 210 bin kamu işçisini ilgilendiren 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yüzde 15 zam talebiyle masaya oturacak. 

Karayolları, il özel idareleri ve şeker fabrikaları başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 210 bin işçi gözünü, 2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine çevirdi. 

Yürürlük süreleri ağırlıklı olarak 1 Ocak, 1 Şubat ve 1 Mart'ta dolan toplu iş sözleşmelerinin hazırlıklarına başlayan Türk-İş, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların genel başkanlarının bir araya gelmesinin ardından görüşmelerde talep edilecek zam oranını belirledi. 

Alınan karara göre, Türk-İş toplu sözleşme masasında kamu işçisi için hükümetten yıllık yüzde 15 zam talep edecek. 

Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak:
MB'nin enflasyon hedefleri, toplu sözleşme masasında referans olamayacak

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, kararla ilgili yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflerinin toplu sözleşme masasında referans olamayacağını belirterek, Merkez Bankası'nın 2014'te yüzde 5 olan enflasyon hedefinin yüzde 8,2 olarak gerçekleştiğine dikkati çekti. 

Kamu işçisine 2015-2017 dönemi için yıllık yüzde 15'lik zam taleplerinde kararlı olduklarını vurgulayan Kavlak, görüşmelerde zam oranının yanında çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünü de gündeme getireceklerini söyledi. 

Çarpık vergi sistemi nedeniyle çalışanların yılın ilk ayında aldıkları ücreti son ayında alamadığını aktaran Kavlak, ücretli çalışanların işverenler ile aynı oranlarda ve tarifede vergilendirilmesinin haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu kaydetti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir