Cari açık için 'turizm' vurgusu

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Cari açığın kapatılmasına döviz girdisiyle turizm gelirlerinin çok olumlu katkısı var" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, cari açığın azaltılmasında turizm gelirlerinin olumlu etkisi olduğunu belirterek, "Bu yıl kaybedilen yıl olmamalı. Huzur ve güven ortamı içinde turizme verilen destekler, iptal rezervasyonları geri getirir" ifadesini kullandı. 

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin olumsuz propagandasını yaparak rezervasyon iptalleri ile turizmi baltalamaya çalışanlara en güzel cevabın huzur ve güven ortamı sağlanarak verildiğini belirtti.  

Türkiye'nin çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında 5. sıraya doğru koştuğunu kaydeden Palandöken, "Cari açığın kapatılmasına döviz girdisiyle turizm gelirlerinin çok olumlu katkısı var. Bu yıl kaybedilen yıl olmamalı. Huzur ve güven ortamı içinde turizme verilen destekler, iptal rezervasyonları geri getirir" ifadelerini kullandı. 

Çevre ülkelerden gelen turist sayısında petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yapılan rezervasyon iptallerine de hükümetin önlem aldığına dikkati çeken Palandöken, "Petrol gelirlerinin düşmesi nedeniyle iki ay içinde seyahat acentalarının organizasyonlarıyla, İran ile Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen yolcu uçaklarına altı bin dolar yakıt desteği, tur operatörlerine de hazine destekli kredi imkanı sağlanacak. Böylece kayıp yaşanmayacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir