6 °C

FİSKOBİRLİK: 430 bin ton civarında fındık rekoltesi var

FİSKOBİRLİK tahmini fındık rekoltesini açıkladı. Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, "Bugün itibariyle 430 bin ton civarında fındık rekoltesi görünüyor"dedi

FİSKOBİRLİK: 430 bin ton civarında fındık rekoltesi var

GİRESUN - Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), Türkiye'nin 2014 yılı tahmini fındık rekoltesini 430 bin ton olarak açıkladı. 

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yaptığı açıklamada, her yıl Türkiye'de fındık rekoltesi ve üretimiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Kendi bünyelerinde çalışan tarım danışmanlarınca her yıl olduğu gibi bu yıl da rekolte tespit çalışmaları yaptıklarını ifade eden Bayraktar, "Yaklaşık 90 tarım danışmanımız bütün bölgeleri dolaştı çalışma yaptı, bugün itibarıyla 430 bin ton civarında fındık rekoltesi görünüyor. Rekolte bundan sonra yukarı çıkmaz, aşağı da inebilir. Fındıkla ilgili, fındığın üretim ve toplanması gibi epey bir süreç var" dedi. 

"Türkiye'ye 600 bin ton civarında fındık lazım" 

Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çalışmasında 390 bin ton civarında, ihracatçılarda ise 500 bin ton civarında rekolte tespit edildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: 

"Tabi şunu artık anladık. Herkes bulunduğu pozisyona göre bir açıklama yapmaya çalışıyor. FİSKOBİRLİK'in asli görevi üreticiyi doğru bilgilendirmek, olanı söylemek. Biz arazide bir çalışma yaptık, bugün itibarıyla 430 bin ton civarında tahmini fındık rekoltesi tespit ettik. Tabi rekolte fiyatlara nasıl yansır, dünyaya nasıl yansır önemli. Bir kere rekolte çok düşük, onu söylemek lazım. Daha önce de söyledim, Türkiye'de fındık fazlalığı yoktu, yaklaşık 600 bin ton civarında Türkiye'ye ihraç ve iç tüketim anlamında fındık lazım zaten." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.