8 °C

Hisarcıklıoğlu B20 dönem başkanlığı görevini devraldı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "B20 sürecine elimizden geldiğince iş dünyası liderlerini dahil etmemiz gerekiyor" dedi

Hisarcıklıoğlu B20 dönem başkanlığı görevini devraldı

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, G20'nin iş dünyası kolu olan B20'de dönem başkanlığı görevini devraldı.  

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, B20 Avustralya Başkanı Richard Goyder, G20 Liderler Zirvesi ve B20 toplantılarına katılmak üzere Avustralya'da bulunan Hisarcıklıoğlu'na görevi devretti.  

Devir teslim sonrası B20 temsilcileri ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, dönem başkanlığını devralmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.  

Görevi başarıyla yerine getirmek adına uzun süre önce çalışmalara başladıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Son birkaç aydır da çalışmalarımıza hız kattık. Ülkemizin G20 ve B20 dönem başkanlığının sadece G20 üyeleri için değil, tüm ülkeler için verimli olacağına inanıyorum.  B20 sürecine elimizden geldiğince iş dünyası liderlerini dahil etmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Hisarcıklıoğlu, B20 Türkiye'nin tüm yıla yayılacak ve yaklaşık 5 bin iş dünyası liderini Türkiye'ye getirecek etkinliklerinin planlamasıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini, ilk 6 çalışma alanının kesinleştiğini bildirdi. 

Avustralya dönem başkanlığında uluslararası ticaret, altyapı ve yatırımlar, finansman, istihdam ve yolsuzlukla mücadele olmak üzere 5 çalışma alanı bulunduğunu ve bu alanlarda çalışmaların sürdürüleceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin B20'ye en önemli katkısının "KOBİ'ler ve Girişimcilik" alanında yeni bir görev gücü kurulması olacağını belirtti. Hisarcıklıoğlu, B20'yi sadece büyük ve çok uluslu şirketlerin tekelinden çıkaracaklarını, KOBİ'lerin de G20'nin desteğine ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

B20 Dönem Başkanlığı'nı Hisarcıklıoğlu'na devreden B20 Avustralya Başkanı Richard Goyder de Türkiye'ye başarılar dileyerek, destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. 

Toronto ile Griffith üniversitelerinin işbirliğinde Brisbane'da düzenlenen G20 Konferansı'nda da konuşan Hisarcıklıoğlu, B20 Türkiye olarak çalışmalarını devamlılık, kapsayıcılık ve bağlantılılık olmak üzere 3 prensip üzerine inşa ettiklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bu 3 prensip B20 ile G20 arasında daha sıkı bağlar oluşturulmasına yardımcı olacak, yani liderler ile iş adamları bu sayede aynı frekansı yakalayacaktır" görüşüne yer verdi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.