18 °C

Hisarcıklıoğlu'ndan B20'de işbirliği çağrısı

TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Hisarcıklıoğlu, Avrupalı şirketleri B20'de işbirliğini geliştirmek için katkı vermeye çağırdı

Hisarcıklıoğlu'ndan B20'de işbirliği çağrısı

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupalı şirketleri B20'de işbirliğini geliştirmek için katkı vermeye çağırdı.

TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, Hisarcıklıoğlu Brüksel'de Avrupa iş dünyasının temsilcileriyle biraraya geldi, Avrupa Şirketler Meclisi'nde Türkiye'nin B20'ye yaklaşımı konusunda bilgi verdi. 

"Türkiye ile müzakerelerde enerji faslının açılmalı"

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu salonunda Avrupa Şirketler Meclisi'ne hitap eden Hisarcıklıoğlu, Avrupalı şirketleri B20'de işbirliğini geliştirmek için katkı vermeye çağırdı. 

Eurochambres (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Avrupa Genişleme ve Komşuluk Politikası Komitesi'ne başkanlık eden Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Global Oda Platformu çalışma kahvaltısına katıldı. Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleşen toplantıda Eurochambres tarafından hazırlanan ve TOBB'un da katkı sağladığı Global Ekonomik Rapor 2015 ele alındı. Burada yaptığı konuşmada, Dünya ve Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşlerini aktaran Hisarcıklıoğlu, Avusturyalı Parlamenter Paul Rübig'in sorusu üzerine, AB'nin enerji politikasını eleştirerek, Türkiye ile müzakerelerde enerji faslının açılmasını talep etti. 

Komiteye başkanlık etti

Hisarcıklıoğlu, Brüksel'de gerçekleştirilen Eurochambres Avrupa Genişleme ve Komşuluk Politikası Komitesi'ne de başkanlık etti. Toplantıda, Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu, Genişleme Stratejisi, Vize Serbestisi ve Geri Kabul Anlaşması konuları ele alındı. 

Avrupa'dan 800'ün üzerinde işletme katıldı

Eurochambres tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen toplantıya Avrupa'dan 800'ün üzerinde işletme iştirak etti. Her ölçekte ve her sektördeki işletmeler, AB kurumlarına, iş dünyasının beklentilerini aktardı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap