16 °C

‘Hukuki yapı ülke notundan daha önemli’

MÜSİAD Paris şubesinin açılışına katılan Başkan Nail Olpak, yabancıların yatırım kararını o ülkenin kredi notuna bakarak değil, hukuk sistemine bakarak verdiğini söyled

‘Hukuki yapı ülke notundan daha önemli’

PARİS - MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türkiye ekonomisinin 19 çeyrektir büyüdüğünü vurgulayarak geçen hafta açıklanan OVP’de ihtiyatlı tahminler yapıldığını, kendilerinin Türkiye’nin bu yıl, bu tahminlerin üzerinde büyümesini beklediklerini söyledi. MÜSİAD’ın Paris ofisinin açılışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Olpak, olumlu öngörülerini dile getirmenin yanı sıra “Yeni Türkiye” için artık ekonomide de yeni şeyler yapmak gerektiğini söyledi. Olpay, “Yeni şeyler derken ekonomide yapısal reformları kastediyorum. Bunların en önemlisi de orta gelir tuzağından çıkış yollarının aranmasıdır” dedi. Bu kapsamda yatırımların artması ve yurtdışından yatırım çekmenin önemine değinen Olpak şunları kaydetti: 

“Dış kaynaklı yatırımlarda en büyük tehlike kredi kuruluşlarının verdiği not değil, güvenilir bir yargı sisteminden mahrum olmaktır. Hiçbir dış yatırımcı sadece Fitch’in ‘yatırım yapılabilir’ notuna bakarak gelmiyor. Hukuk devleti olup olmadığınıza, yargınızın güvenilir olup olmadığına bakıyor.” 

Terör, adının anlamı barış olan bir din ile anılamaz 

IŞİD’le ilgili değerlendirmelerde de bulunan Olpak, “Suriye ve Irak’ta asla hak etmediği bir isim kullanan IŞİD ve benzeri örgütler, maalesef bölgemiz için çok ciddi bir sorun olarak büyüyor. Terörün, anlamı barış olan bir dinin ismi ile anılmasını kabul etmemiz mümkün değil” dedi. Dış temaslarında Suriye, Irak veya Kobani ile ilgili fazla soruyla karşılaşmadıklarını belirten Olpak şöyle devam etti: 

“Buralarda yaşananların ekonomiye fazla olumsuz yansıması olacağı kanaatinde değilim. Suriye ve Irak’taki bütün olumsuzluklara rağmen bundan sonra belli bir ölçekte de olsa ticaret hacminin artacağını düşünüyorum. Buralarda bir şekilde hayat devam ediyor.”

MÜSİAD Paris’e geniş katılımlı açılış 

MÜSİAD Paris’in gala programı geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Galaya Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, Ak Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman, Paris Büyükelçisi Hakkı Akıl, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yamankaradeniz, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Alper Esen, MÜSİAD Paris Başkanı Hakan Kalaycı, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve MÜSİAD Üyesi işadamları katıldı. Türkiye’de Bayburt ve Hakkari dışında tüm illerde, yurtdışında da 60 ülkede 155 noktada şubesi bulunan MÜSİAD’ın yurtdışı üye sayısının 2 bini aştığı bildirildi. Derneğin yurtdışındaki bundan sonraki şubelerinin Moskova, Addis Ababa ve Tokyo’da, temsilciliklerinin de Brüksel ve Washington’da olacağı belirtildi. MÜSİAD Paris Başkanı Hakan Kalaycı, Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkileri daha üst seviyeye çekme gayreti içindeki olduklarını belirterek, “Artık Türk markalarının da Paris caddelerini süsleme zamanı geldi’ diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap