Fi̇tch

Fitch derecelendirme sistemi 1913 yılına kadar uzanıyor. John Knowles Fitch, Fitch Publishing Company'yi kurdu. Ardından yatırım endüstrisinde kullanmak için istatistik sağladığı “Fitch Stock and Bond Manual” ı yayınladı. Fitch, istatistikleri “Fitch Stock and Bond Manual” ve “Fitch Bond Book” adı altında yayınladı. 1923'te ise günümüzde de hala kullanılan AAA'dan D'ye kadar ayrıntılı bir derecelendirme sistemi eklemeye karar verdi. 1990'da Fitch, IBCA of London ile birleşti. Bu sırada Thomas Bankwatch ve Duff & Phelps Kredi Derecelendirme A.Ş. gibi rakipler ortaya çıktı. Yıllar içinde büyüdü ve piyasadaki en büyük derecelendirme şirketlerinden biri haline geldi.

 

Fitch Ratings'in iki merkezi vardır: New York, ABD ve Londra, Birleşik Krallık.

 

 

Fitch derecelendirmelerinin amacı, yatırımcılara finansal istikrar hakkında bir fikir vermek ve onlara yatırımlarının ne kadar riskli olduğu konusunda fikir sunmaktır.

 

Yatırım Notları;

AAA: olağanüstü yüksek kalitede şirketler

AA: hala yüksek kalite, AAA'dan biraz daha fazla risk barındırır

A: düşük/varsayılan risk, iş veya ekonomik faktörlere karşı biraz daha savunmasız

BBB: düşük temerrüt beklentisi, iş veya ekonomik faktörler şirketi olumsuz etkileyebilir

 

Yatırım dışı notlar;

BB: ticari veya ekonomik koşullara karşı daha hassas, temerrüt riskine karşı daha fazla güvenlik açığı, finansal esneklik var

B: aşağı yönlü mali durum, oldukça spekülatif

CCC: temerrüt olasılığı, spekülatif şiddeti yüksek

CC: temerrüt olasılığı çok yüksek, yüksek derecede spekülatif

C: temerrüte düşmüş veya temerrüt benzeri süreç başlamış, aşırı spekülatif

RD: ödeme şartıyla temerrütte

D: temerrütte, iflas

 

Yatırımcılar Fitch’in derecelendirmelerini yaptıkları yatırımların temerrüde düşüp düşmeyeceği ve iyi bir getiri sağlayıp sağlamayacakları konusunda bir rehber olarak kullanırlar. Fitch yaptığı derecelendirmeleri bir şirketin ne tip borcu olduğu, faiz oranları gibi değişikliklere ne kadar duyarlı olduğu gibi faktörlere dayandırır.

 

Fitch Derecelendirme Kuruluşu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından, ulusal olarak tanınan istatistiksel derecelendirme kuruluşları arasında yer alır.

 

 

 

Fi̇tch Haberleri