0 °C

“İş dünyası kurda bu kadar iniş çıkışı kaldıramaz”

Nisan ayı meclis toplantısında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kurdaki sert yükselişlerin durgunluğa sürüklenen ekonomiyi zorladığını, iş dünyasının bu kadar iniş çıkışı kaldıramayacağını söyledi.

“İş dünyası kurda bu kadar iniş çıkışı kaldıramaz”

İZMİR (DÜNYA) 

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kurdaki sert yükselişlerin durgunluğa sürüklenen ekonomiyi zorladığını söyledi. 

Nisan ayı meclis toplantısında FED’in faiz artışına başlayacağı yönündeki beklentiler ile yükselişe geçen doların rekora doymadığını belirten Demirtaş, “Artık dolar kurunun kırdığı rekorlar gazetelerin birinci sayfasına bile giremiyor çünkü doların yükselişi durmuyor. Uzmanların kritik eşik dediği 2,70 TL’yi de aşan dolar 2.73’ü gördü. Bugün 2,72 seviyelerinde seyrediyor. Kurdaki sert yükselişler, durgunluğa sürüklenen ekonomimizi zorluyor. Yılbaşından bu yana yüzde 15 değer kaybeden TL, en çok değer kaybeden para birimi. TL’yi Brezilya Reali izliyor. TL ile en çok karşılaştırılan para birimlerinden Güney Afrika Randı’nın değer kaybı ise sadece yüzde 4,5. İçinde bulunduğumuz süreçte, dünya piyasalarında serbest olarak dolaşan para ABD’ye dönüyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, doların TL karşısında her yüzde 10’luk artışının enflasyonu yüzde 1,5 arttırdığını ifade etmişti. Yılbaşından bu yana TL’deki kaybın yüzde 15 olduğunu düşündüğümüzde, bunun enflasyona etkisinin yukarı yönlü yaklaşık yüzde 2 olacağını söyleyebiliriz” dedi. 

“Kurda bu kadar iniş çıkışı kaldıramayız” diyen Demirtaş, örnek olarak Milli Piyango’nun özelleştirilmesini gösterdi. 15 Temmuz’da yapılan Milli Piyango ihalesinin bedelinin 3 milyar 214 milyon dolar olduğunu hatırlatan Demirtaş,  “O tarihte dolar 2.11 TL idi. 15 Nisan’da dolar kuru 2.73 TL’ye geldi. Yani ihale bedeli tam 2 milyar TL arttı. Dolar hızla yükselince kazanan firma ödemeyi yapamadı ve 15 Nisan’da verilen süre doldu. Şimdi sıra ikinci sıradaki firmaya geçti, ihalenin geleceği belirsiz.  Seçimlerin ardından ekonomide yeni bir yol haritasına, heyecanına ihtiyacımız var” diye konuştu. 

Mevcut devlet destekleri yatırımları patlatmaz

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni teşvik paketini açıkladığını hatırlatan Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim dikkatimizi çekenler şunlar oldu: Oranı yükselecek yatırım indirimi, Vadeli ithalatta sıfır Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu oranı, İzmir'e de uygulanacak (2 yıl) sigorta primi işveren payı desteği. Teşvik sistemimizde I. Bölge aleyhine olan bazı dezavantajlar vardı.  Paketle birlikte bazı iyileştirmeler geliyor. Pakette özellikle yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında KKDF oranının yüzde 6'dan yüzde  0’a indirilmesi yerinde bir karar. KKDF ödememek için peşin ithalat yoluna giden üyelerimiz bankalardan kredi kullanıyordu. Ancak bu kararlar yetmez. Bize göre, mevcut devlet destekleri yatırımları patlatmaz. Türk iş dünyasının rekabet gücünü azaltan tüm yüklerden kurtulmasını istiyoruz.  Özellikle doğrudan yabancı sermayeye yeni teşvikler istiyoruz. Ayrıca tasarrufu arttırıcı adımlar hayata geçirilmeli. Çünkü önümüzdeki dönemde borç bulmak eskisi kadar kolay ve ucuz olmayacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.