12 °C

TESK'ten 'aracılara' zam tepkisi!

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Soğuk hava ve araçların yoğun kar yağışı sebebiyle yollarda kalması bahane edilerek sebze ve meyve fiyatları, aracılar tarafından kasıtlı şişiriliyor" dedi.

TESK'ten 'aracılara' zam tepkisi!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sebze ve meyve fiyatlarının, soğuk hava ve araçların kar yağışı sebebiyle yollarda kalması bahane edilerek aracılar tarafından kasıtlı şişirildiğini ileri sürdü. 

Palandöken, yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları ve kar yağışının şiddetini artırmasının tarımda üretimi olumsuz etkilediğini ancak fiyatların üreticiler tarafından artırılmadığını ifade etti. Palandöken, soğuk hava ve araçların yoğun kar yağışı sebebiyle yollarda kalması bahane edilerek fiyatların aracılar tarafından kasıtlı şişirildiğini kaydetti. 

Fiyatların aşırı şişirilmesi sebebiyle hem üreticilerin hem de tüketicilerin mağdur olduğuna dikkati çeken Palandöken, sebze ve meyve üreticilerinin çetin kış şartlarında üretim yaptığını, soğuk havalarda ürünlerinin donmaması için ek maliyetlere katlandığını, artan maliyetlere rağmen bunun fiyatlara yansıtılmadığını belirtti. 

sebze.jpg

Çözüm aracıların azaltılmasında

Palandöken, son iki haftada sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 100'ü bulan zamların aracıların cebine girdiğini savunarak, şunları kaydetti: 

"Bitkisel ürünlerde aşırı soğuk havalar sebebiyle ürün yetiştirilme şartlarının bozulması, üretim rekoltesinde düşüş meydana getirdi. Bunu fırsat bilen aracılar depolarda tuttukları ürünleri yüksek fiyatlarla piyasaya sürmeye başladı. Olumsuz hava sebebiyle sadece sebze meyvede değil, aynı zamanda balık fiyatlarında da artışlar meydana geldi. Balık fiyatlarına en az yüzde 25 zamlandı. Pek çok spekülatör, soğuk havaları bahane ederek fiyatları maniple ediyor. Gıdada üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki yüksek farkların ortadan kalkması için çok sayıdaki aracının azaltılması gerekir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.