12 °C

TESK'ten düşük faizli kredi çağrısı

TESK Başkanı Palandöken bankalara, emekliliği gelen ve prim borçlarının yapılandırmasına gidecek esnaf ve sanatkarlar için bankalar emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi verilmesi gerektiğini açıkladı

TESK'ten düşük faizli kredi çağrısı

ANKARA- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekliliği gelen ve prim borçlarının yapılandırmasına gidecek esnaf ve sanatkarlar için bankaların emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermesi gerektiğini bildirdi. 

Palandöken, torba yasa ile getirilen borçların yeniden yapılandırılması hakkından 20 milyon kişinin yararlanabileceğini belirtti. 

Yasanın çıkmasına rağmen vatandaşların büyük çoğunluğunun bu borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek durumda olmadıklarını ifade eden Palandöken, bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile protokol yapabilecek banka ya da bankalara çok önemli görevler düştüğünü kaydetti. 

Palandöken, konfederasyon olarak bankalarla görüştüklerini belirterek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

"Yapılanmanın gerçekleşmesi ile devlet alacağını alacak. Bankalar kredi verecek. Emekliliği gelmiş olan vatandaşlarımız ise emekli olacak. Yani burada kaybeden olmayacak. Yapılması gereken tek şey emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için bankaların emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermesi. 2011 yılında Ziraat Bankası ile yapılan protokolden 61 bin 571 kişi kredi kullandı. Biz de 2011 yılındaki gibi kredi kullanılabilmesi için SGK ile uygun görülecek banka yada bankalar ile protokol yapılmasını bekliyoruz." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.