25 °C

TÜSİAD'dan 'kutuplaşma' uyarısı

TÜSİAD Başkanı Dinçer, konuşmasında Erdoğan'ı işaret ederek "Kutuplaşmanın ülkeye verdiği zararlar karşısında önemli bir rol üstlenebileceğinizi düşünüyoruz" dedi

TÜSİAD'dan 'kutuplaşma' uyarısı

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuk olduğu TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında kutuplaşma vurgusu yapıldı. Kürsüde konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer,“Sayın Cumhurbaşkanım konuşmamın bu bölümünde size hitap etmek istiyorum. Bizi en çok kaygılandıran bir konuda doğrudan size hitap etmek istiyorum” dedi ve ağır kutuplaşmanın ülkeye zarar vermesinden kaygı duyduklarını belirterek, çözüm süreci, anayasa çalışmalarında yol alınamayacağına işaret etti.

Dinçer konuşmasına söyle devam etti:

“Son yıllarda belki de hepimizin katkısıyla oluşmuş bu ağır kutuplaşmanın bize zarar vereceğinden kaygı duyuyoruz. İçinde bulunduğumuz kutuplaşma ortamı , konuşmamda da paylaştığım tüm politika önerilerini, olumlu bekleyişleri, kalkınma politikalarını anlamsız kılacak, reform alanını sınırlayacak ve toplumda kardeşlik ve güven duygularını zedeleyecek bir aşamaya kesinlikle gelmemelidir.

Kutuplaşmanın bertarafı konusunda eğer somut bir ilerleme kaydedemezsek, korkarım ki üzerinde uzlaşmalar gerektiren reform alanlarında, örneğin; çözüm sürecinde, yeni anayasada yol alamayız diye düşünüyoruz."

Dinçer'den Erdoğan'a: Önemli bir rol üstlenebileceğinizi düşünüyoruz

Haluk Dinçer, “Tam bu noktada Sayın cumhurbaşkanım, halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olmanız nedeniyle de, kutuplaşmanın bertarafında çok önemli bir rol üstlenebileceğinizi düşünüyoruz. Uzlaşmacı bir tutum ile sadece gelecek hedeflerine kilitlenerek, devletin kurumları, siyasi partileri, her türlü toplum kesimi arasında yeni bir toplumsal mutabakata öncelik edebileceğinize inanıyoruz. Söz konusu toplumsal mutabakat sağlandığında, Türkiye inanıyoruz ki rekabet gücü sıralamasında dünyada ki ilk 10 ülke arasına girebilecek en geç 2023’de AB üyesi olabilecek ve bölgesinde istikrar, demokrasi ve laikliğin teminatı olabilecektir” diye konuştu.

Erdoğan cevap verdi

Erdoğan, kendisinden hemen önce yaptığı konuşmada "Sayın Cumhurbaşkanım kutuplaşmaların önüne geçin" diyen TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer'e cevap verdi.
 
Erdoğan, kendisinin, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bugüne 12 yıldır Türkiye'deki tüm kutuplaşmaların önüne geçtiğini, kendisini yalnız, kenara itilmiş hisseden herkesin elinden tuttuğunun altını çizdi.

"Az önce hani kutuplaşmalar denildi ya..." 

Cumhurbaşkanı, "Türkiye'de ötelenmiş, itilmiş, 'az önce hani kutuplaşmalar denildi ya', hatta unutulmuş kesimler vardı. Hepsinin elinden tutma gayreti içinde olduk. Terk edilmiş bölgeler vardı. Vatan topraklarının tamamının inşa ve ihyası bizim en önemli hedefimiz oldu. Eskiden mezralara bile gidilmezken, mezraların köylerin tamamına ulaştık. Belki kendim hepsine gidemedim ama köylere ulaşan bir Başbakan olduk" diye devam etti.