Hack saldırısı Sony'i kötü etkiledi

Geçen hafta hackerlerin hedefi olan Sony Pictures, büyük şok yaşıyor. Şirketin vizyona girmemiş 4 filmi internete düştü. Sızan filmler arasında Brad Pitt'in son filmi 'Fury' de bulunuyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Sony Pictures Entertainment'in bilgasayar sistemine girmeyi başaran hackerlar aralarında Brad Pitt'in başrol oynadığı Furry dahil vizyona girmemiş dört filmin orijinal DVD kopyasını internete sızdırdı. 1.2 milyon kez indirilen Brad Pitt'in filmi 'hack hasılatı'nda zirveye oturdu.

Sony Pictures Entertainment, geçen hafta tüm bilgisayarlarını etkileyen büyük bir saldırı yaşamıştı. Hollywood’un en büyük stüdyolarından olan Sony Pictures’ın tüm bilgisayarlarına erişim engellenirken, şirketin IT sistemleri #GOP isminde bir grup hacker tarafından ele geçirilmişti.

Daha vizyona girmeden internette

Sony grubuna bir tehdit bırakan hackerlar taleblerinin yerine getirilmemesi halinde bilgileri sızdıracağını belirtmişti. Hackerlar dediğini yaptı ve şirketin 4 filmini daha vizyona girmeden internete sundu.

Sony tehditlere karşılık vermedi

Sony’nin bu sene sonu ve 2015 başına çıkarmayı planladığı Fury, Annie, Mr. Turner, Still Alice ve To Write Love on Her Arms filmleri, hafta sonu itibariyle çeşitli dosya paylaşım ve torrent sitelerine düştü. DVD Screener denilen ve film piyasaya çıkmadan önce belirli noktalarda gösterilen bu sürümler, daha önceleri de birçok film için sızsa da, beş filmin bir anda ve hack saldırısının ardından gelmesi, direkt olarak Sony’nin tehditlere boyun eğmediğini gösteriyor. Şirket bunun cezasını ise çok ağır bir şekilde ödüyor. Korsan aktivite takip firması Excipio’nun verilerine göre, 30 Kasım itibariyle sızan filmlerden Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı Fury, toplam 1.2 milyon kez indirilirken, Annie de 200.000’in üzerinde indirme aldı.

Sony sözcüsü, konuyla ilgili olarak “Sony Pictures Entertainment içeriğinin çalındığı bu hadise hırsızlık kapsamına girmektedir ve yetkililerle bu konuda ortak bir çalışma içerisindeyiz.” açıklaması yaptı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir