7 °C

'Grip konusu gündemden kalkacak'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, domuz gribi vakalarının düşme döneminde olduğunu, bunun devam edeceğini belirterek, gelecek hafta griple ilgili konunun gündemden kalkacağını söyledi.

'Grip konusu gündemden kalkacak'

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'u ziyaret eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Domuz gribinden ölümler devam ediyor, vakalarda artma ya da düşme var mı?" sorusu üzerine, kasımda başlayıp nisanda son bulan dönemde pikler (zirve) yaşadıklarını söyledi. 

Bu yıl şubat sonu başlayan ve gecen ay devam eden grip vakalarında artış yaşadıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, "Şu anda düşme döneminde. Bu hafta ve önümüzdeki hafta itibarıyla beklediğimiz o ki vaka sayısında düşmeler devam edecek. Griple ilgili konu gündemden kalkmış olacak" diye konuştu. 

Hastanelerde sağlık personeli sıkıntısı yaşandığı iddiasına ilişkin soru üzerine Müezzinoğlu, gerek yoğun bakım yatak sayıları, gerekse yatan hastalarda yoğunluğun olduğu mevsimler bulunduğuna dikkati çekti.

"Bu, aralıkta başlıyor, mart sonuna kadar bu anlamda yoğunluklar yaşıyoruz" diyen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bir saat 15 dakika film bekliyor' diyorsak dünyanın hiçbir yerinde bir dakika ya da 5 dakikada film çekilen ülke yok. Neticesinde bunun da planlaması ve sistematiği olacak. O nedenle çok iddialı bir cümle söylüyorum: İster Almanya, Fransa, Hollanda, ister Amerika, röntgen filmlerinde gerek laboratuvar gerekse MR gibi ileri tekniklerde dünyanın en hızlı hastasına cevap veren ülkelerin başında geliyoruz. Acil hizmetlerinde ve hizmet sunumunda yakaladığımız bu başarıyı neye rağmen yakaladık?

OECD ortalamasına göre, hekim sayımız bu ortalamanın yarısı. OECD ortalamalarının üzerinde hizmet verme kalitesi varsa bu, ülkenin sağlık alanındaki iki şeyini gösterir. Birincisi, iyi yönetildiğini, ikincisi de sağlık hizmeti sunanların fedakarlığı ve gayretini. Hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın da bu hizmeti alırken duygusal değil, sağduyulu, sabırlı ve reel olmalarını arzuluyoruz. Daha iyisini yapmak için gece gündüz çalışan yönetim anlayışı var. İnşallah çok daha iyisini ekibimiz, hekimimiz ve sağlık çalışanlarıyla hep birlikte yakalayacağız."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.