ABD doğum sırasında anne ölümlerinin arttığı tek gelişmiş ülke

ABD, doğum sırasında anne ölümlerinde Afganistan, Çad ve Swaziland ile aynı katagoride yer aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NEW YORK - Gelişmiş ülkeler içinde doğum sırasında anne ölümlerinin arttığı tek ülkenin ABD olduğu bildirildi. 

Sağlık dergisi ''The Lancet''te yayınlanan Washington Üniversitesi'nin küresel sağlık araştırma merkezi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD'de doğum sırasındaki anne ölümleri arttı. Bu şekilde ABD, savaş yorgunu az gelişmiş ülkeler Afganistan, Çad ve Swaziland ile aynı kategoride yer aldı. 

 Dünyanın dört bir yerinden gelen 20 yıllık anne sağlığı verileri baz alınarak açıklanan raporda, ABD'de, 2013 yılında doğumda yaşamını yitiren annelerin oranının yüz binde 18,5 olduğu ve bunun 1990 yılında yüz binde 12,4 düzeyinde bulunduğu kaydedildi.  Raporda, 2013 yılında dünya genelinde 293 bin kadının doğumdan kaynaklanan nedenlerle hayatını kaybettiği ve bu rakamın 1990 yılında 376 bin olduğu bilgisi yer aldı.  

Dünya sıralamasında 60'ıncı olan ABD, bu konumuyla tüm gelişmiş ülkelerin gerisinde yer alırken, İngiltere'nin 3 katı, İzlanda'nın ise 8 katı daha fazla ölüm rakamına sahip.  

 Anne ölüm oranlarında küresel olarak bir azalma olduğu belirtilirken, bu konuda sadece 8 ülkede bir sapma söz konusu. Bunların arasında dünyanın en güçlü ekonomisi ABD'nin de bulunması, bir kez daha bu ülkedeki sağlık sigortası sisteminin zafiyetini gündeme getirdi.  

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde her kadın bedava veya düşük ücretli tedavi imkanına sahipken, ABD'de Mayıs 2014 itibarıyla 40 milyona yakın kişinin sağlık sigortası dahi bulunmuyor. 

Bu arada, sezaryenle doğumların arttığı ABD'de, 2012 yılında Amerikalı annelerin yüzde 32'sinin sezaryenle doğum yaptığı bildirildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir