17 °C

Beyin cerrahları Antalya'da buluşacak

Türk Nöroşirürji Derneği'nin 29. Bilimsel Kongresi, "Geçmişten Geleceğe Güçlenerek" teması ve dünyanın önde gelen beyin cerrahlarının katılımıyla 17-21 Nisan tarihlerinde Antalya'da yapılacak

Beyin cerrahları Antalya'da buluşacak

Türk Nöroşirürji Derneği'nin 29. Bilimsel Kongresi, dünyanın önde gelen beyin cerrahlarının katılımıyla Antalya'da düzenlenecek. 

Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, 30'uncu yılını kutlayan derneklerinin 29. Bilimsel Kongresi'nin 17-21 Nisan tarihlerinde Antalya'da "Geçmişten Geleceğe Güçlenerek" temasıyla yapılacağını söyledi. 

Kongreyi ilk defa Amerikan Beyin Cerrahisi Derneği (CNS) ile düzenleyeceklerini bildiren Uçar, kongrede CNS ile memorandum imzalayacaklarını da kaydetti. 

CNS'nin bilimsel ve diğer çalışmaları ile dünya beyin cerrahisinin önemli derneklerinin başında geldiğini vurgulayan Uçar, "Son yıllarda dünya beyin cerrahisinde Türk beyin cerrahları çok önemli yere gelmeye başladı. Öyle olunca bu dikkat çekiyor. CNS'den 'kongreleri birlikte yapalım' diye bir önerileri geldi. Bu kongrede bunun ilk örneğini vereceğiz" dedi. 

75 ülkeden asistanlara kurs 

Prof. Dr. Uçar, kongreye fonksiyonel nöroşirürjide dünyanın sayılı isimlerinden Prof. Dr. Kim Burchiel, çocuk cerrahisinde önemli isimlerden, aynı zamanda CNS Başkanı Prof. Dr. Nathan Selden, beyin damar hastalıklarının tedavisi ile ilgili yeni teknolojiler üzerine çalışan Prof. Dr. Hidenori Kabayashi ve "Gama Knife" tedavisinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Reyis Heild'in katılacağını anlattı. 

Kongrenin "11. Nöroşirürji Hemşireliği Kongresi" ve "11. Nöroşirürji Asistanlığı Oturumu"na da ev sahipliği yapacağını dile getiren Uçar, dünyanın birçok ülkesinden uzman hekim ve öğrencilerin katılacağı, 4. Uluslararası Temel Nöroşirürji Kursu'nun (IBNC - International Basic Neurosurgery Course) "Nörovasküler Cerrahi" temasıyla yine kongre kapsamında 14-17 Nisan tarihlerinde düzenleneceğini ifade etti. 

Uçar, 4. Uluslararası Temel Nöroşirürji Kursu'nda Afrika, Amerika ve Avrupa dahil 75 farklı ülkeden asistan ve yeni uzmanlara eğitim verileceğini, kursun dünyada bu konuda en çok rağbet gören kurslar arasında bulunduğuna dikkati çekti. 

Belek turizm merkezindeki Antalya Kaya Palazzo Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek ve beş gün sürecek kongre boyunca nöroşirürji alanındaki son gelişmelerin değerlendirileceğini anlatan Uçar, CNS desteği ve katılımcıları ile isimlendirilmiş konferanslar, paneller, olgu tartışmaları, video sunumları ve uzmanına danış oturumları gerçekleştirileceğini kaydetti. 

2017 Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi Türkiye'de 

Uçar, 2017 yılında yapılacak "Dünya Beyin Cerrahisi Kongresini" de Türkiye'nin aldığını bildirerek, dört yılda bir yapılan kongrenin dünyanın en prestijli kongreleri arasında bulunduğunu vurguladı. 

CNS'nin bu yılın eylül ayında New Orleans'ta Amerika'daki tüm beyin cerrahlarının katılacağı bir kongre gerçekleştireceğini dile getiren Uçar, bu kongreye derneklerinin davetli olduğunu belirtti. 

Kongrede çeşitli konularda uzman olan Türk beyin cerrahlarının konuşma yapacağının altını çizen Uçar, "Bu olmayan bir şeydi, ilk defa oluyor. Genç beyin cerrahı arkadaşlarımızın kendilerini uluslararası platformda kanıtlamaları, yaptıkları işleri anlatmaları ve başarılarını biraz daha ön plana sunmaları açısından önemli" diye konuştu. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap