9 °C

Kansere bağlı ölüm oranı yüzde 21'e ulaştı

2015 yılından itibaren dünya genelinde birinci sırada ölüm sebebi kanser olacak

Kansere bağlı ölüm oranı yüzde 21'e ulaştı

ANKARA - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kansere bağlı ölüm oranının 2012 yılında yüzde 21'e ulaştığını belirtirken, 2009’da kanser görülme sıklığının yüz binde 221, 5 iken bu rakamın 2012’de yüz binde 266,1 yükseldiğini söyledi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı, Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre 2015 yılından itibaren dünya genelinde en önemli ve birinci sırada ölüm sebebinin kanser olacağını açıkladı. 

"Kansere bağlı ölüm oranı 2012 yılında yüzde 21'e ulaştı"

Türkiye’de de kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin dünyadaki artışa paralel ve benzer oranlarda artış gösterdiğini belirten Sağlık Bakanı, “TÜİK verilerine göre; kansere bağlı ölüm oranı 2012 yılında yüzde 21'e ulaşmıştır” dedi. 

Kanserdeki artışın sebebi

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kanserde görülen bu artışın üç temel sebebinin yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezite salgını olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı, “Ülkemizde; bunların yanı sıra, kanser kayıtçılığında yapılan iyileştirmelerle daha önce bilinmeyen vakaların kayda alınması da kanser istatistiklerindeki artışın bir diğer sebebidir” açıklamasını yaptı. 

Kırsal bölgelerde gezici cihazlar ile 'Mobil KETEM' uygulamarı başlatılacak

Türkiye'de her ilde en az bir Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)' açtıklarını belirten Sağlık Bakanı, “KETEM sayımız 134'e ulaştı. KETEM sayılarımızı önümüzdeki yıllarda artırmaya devam edeceğimiz gibi, özellikle kırsal bölgelerde gezici cihazlar ile ‘Mobil KETEM’ uygulamalarını da başlatacağız” dedi. 

Kanser görüşme sıklığı

Sağlık Bakanı, Türkiye, İstanbul ve AB’de kanser görülme sıklığı hakkında da bilgi verdi. 
Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgiye göre; kanser görülme sıklığı İstanbul’da 2012’de yüz binde 228,7; Türkiye’de 2012’de yüz binde 266,1; Avrupa Birliği (AB-28) 2012’de yüzbinde 273,5, Türkiye 2009’da yüz binde 221,5. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.