Türkiye sağlık turizminde tecrübesini konuşturuyor

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Çınar, sağlık turizmi için Türkiye'nin, coğrafi konumu, yetişmiş sağlık personeli ve yaşlı bakımındaki tecrübeleriyle öne çıktığını vurguladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar, Türkiye'deki en önemli konulardan birinin sağlık turizmi olduğuna, turizmde yaşanan sıkıntıların sağlık turizmi ile aşılabileceğine işaret etti.

Coğrafi konumu itibarıyla da sağlık turizminde Türkiye'nin avantajlı olduğunu ifade eden Çınar, "Dünya yaşlanıyor ve Türkiye ileri yaştakiler için sağlık turizminde çok büyük bir potansiyel. Yurt dışında birçok ülkede yaşlı bakımı çok pahalı. Çok yaşlı olduklarından dolayı da bakabilecek genç nüfusları yok. Sağlık turizminin önü açıldığı takdirde neler yapabileceğini çok iyi biliyoruz. Tek eksiğimiz yabancı dilimiz. Bununla ilgili de altyapımızı hazırladık. Sağlık turizmi adı altında açılacak yaşlı bakım merkezlerimizde o ülke vatandaşına göre yabancı dil kursu veriyoruz" diye konuştu.

Dil kurslarında yaşlı bakımı sertifikası olanların yanı sıra ergoterapist, acil tıp teknisyeni, hemşire, sosyolog ve kurum müdürlerinin eğitim aldığını dile getiren Çınar, gelenlerin hem sağlık açısından destek alacağını hem de inanç turizmi de yapabileceğini aktardı.

"Avrupa sigorta anlaşmasıyla çalışıyor"

Çınar, sağlık sigortası konusunda bir anlaşma yapılmasının önemine vurgu yaparak, "Tek sıkıntımız bazı ülkeler dışında Türkiye'nin ülkelerle arasında sağlık sigortası anlaşması yok. Yurt dışından gelen insanlar, şu anda aldıkları sağlık hizmetini nakit olarak yapıyorlar. Eğer sigorta anlaşması yapılırsa bizim iddiamız, şu anda kaybedilen turist sayısının on katını ağırlayacak duruma geleceğiz. Avrupa'da doluluk oranı yüksek tesislerin hepsi sigorta anlaşmasıyla çalışıyor. Bizim tesis ve eleman kalitemiz, doğal güzelliğimiz oralardan çok daha fazla" ifadelerini kullandı.

Çınar, Türkiye'nin sağlık sigortasında küçük çaplı anlaşmaları olduğunu, daha kapsamlı anlaşmalar için devletin çalıştığını belirterek bu anlaşmaların en kısa sürede yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini aktardı.

"1 yaşlı 15 turiste bedel"

Otellerin yaşlı turistlerin Türkiye'ye gelmesini istediğine işaret eden Çınar, "Kaybedilen turist sayısı sağlık turizmiyle geri kazandırılabilir. Sağlık turizmi için gelen 1 yaşlı 15 turiste bedel çünkü gelen turist sadece denize giriyor, yemeğini yiyor ve gidiyor. Ama sağlık turizmi için gelen sağlıkla ilgili donanımlarını hazırlatıyor, gereken muayenelerini oluyor. Böylece ülkeye çok ciddi döviz girdisi oluyor. Sağlık turizmiyle gelen konaklamadan, sağlık hizmetlerinden faydalanıyor ve inanç turizmini yapabiliyor. Bunu dünyada dört dörtlük verecek ülke, Türkiye" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir