11 °C

Türkiye, stres atmak için komedi filmine yöneldi

Uzmanlar, 2016'da sinemalarda en çok komedi filmlerinin tercih edilmesinin nedeninin, ülkede yaşanan darbe girişimi ve terör olayları başta olmak üzere bu ortamın yarattığı stresi atıp, rahatlayabilmek için olduğunu söyledi.

Türkiye, stres atmak için komedi filmine yöneldi

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Doktor Şahut Duran, 2016 yılında gişe yapan sinema filmlerinin çoğunluğunun komedi türü filmlerden oluşmasının nedenine değindi.

İnsanların kötü olaylardan uzaklaşma istemi ve stres atabilme adına komedi türü filmleri tercih ettiğini belirten Psikiyatrist Dr. Duran, "Gündelik yaşamımızdaki acılar, mutluluklar bir şekilde sinemaya uyarlanıyor. Genellikle toplumumuz da birçok insan sanatsal değil de bir sosyal aktivite olarak sinemayı değerlendirir ve bu noktada hoşuna gideni seyreder" diye konuştu.

Karamsar tabloya karşı savunma mekanizması 

"Geçtiğimiz yıl ülkemizde çok acılar yaşandı. Darbe girişimi olayları, terör olayları ve şehit haberleri gibi buna benzer kötü olaylar yaşadık" diyerek sözlerine devam eden Psikiyatrist Dr. Duran, "İnsanlar televizyon kanallarını açtığından karamsar tabloyla karşılaştı. İnsanlarımız da bunu bir şekilde atlatabilmesi için farklı savunma mekanizmaları geliştirdi. Komedi filmlerine yönelik artışın son günlerdeki nedeni de bundan kaynaklı. İnsanların kötü olaylardan biraz uzaklaşma isteğidir. Bu toplumun gülmeye ve nefes almaya ihtiyacı olduğunu gösteren bir belirtidir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap