Konya Ovası'nın ilk mahsulü arpa borsaya geldi

İlk mahsul arpanın satışı, Konya Ticaret Borsasında düzenlenen törenle gerçekleştirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KONYA - Konya'da 2014 hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı, Konya Ticaret Borsasında (KTB) düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

KTB Elektronik Satış Salonu'nda gerçekleştirilen açık artırmada, yılın ilk mahsul arpasını satın almak için esnaf arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı.

Karapınar'ın Sazlıpınar köyünden Muhammet Ersen'in ürettiği yılın ilk mahsul arpası, Dedebey Gıda ve Tarım şirketi tarafından, kilogramı 8.7 liradan satın alındı.  

KTB Meclis katip üyesi Bayram Akan, bu yılki mahsulün geçen seneye göre biraz düşük olacağını belirtti.

İç Anadolu Bölgesi'nde rekoltedeki düşme ile Türkiye'de de rekoltede bir miktar düşüş göründüğünü ifade eden Akan, "Yapılan ilk arpa hasadı ilimizin hasat sezonuna girdiğinin müjdecisi olması açısından anlamlıdır. Yeni hasat sezonunun çiftçilerimize, tüccarlarımıza, sanayicilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Akan, çitçilere, hasadı geciktirmemeleri, dane kayıplarının yaşanmaması için biçerdöver kontrollerini yaptırmaları uyarısında bulundu.

Yılın ilk arpasını borsaya getirdiği için çok mutlu olduğunu belirten üretici Ersen ise çiftçilerin yılın ilk ürününü KTB'ye getirmek için her zaman bir yarış içine girdiğini söyledi. Bu yıl, ilk ürünü Borsa'ya getirmenin kendisine nasip olduğunu dile getiren Ersen, "Bu sene yaptığımız zirai mücadele neticesinde kalitede bir yükseliş bekliyoruz" dedi.

Sezonun ilk mahsul arpasını satın alan Dedebey Gıda Müdürü Kenan Dedeoğlu ise yeni hasat sezonunun Konya'ya ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye KTB tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir