Yatırımcılardan Antalya’da yeni serbest bölge talebi

Antalya Serbest Bölgesi’ndeki yatırımcı ve işadamları, mevcut serbest bölgenin yer sorunu nedeniyle artık ihtiyacı karşılayamadığını belirterek, yeni bir bölge ihtiyacı doğduğunu dile getiriyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

FİKRİ CİNOKUR

ANTALYA - Antalya Serbest Bölgesi’ndeki yatırımcı ve işadamları, şehrin kuzeyinde yeni bir serbest bölge kurulmasını istiyor. 

Antalya Serbest Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASBİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Ünsal, mevcut serbest bölgenin artık ihtiyacı karşılamadığını, bölgede yer sorunu yaşandığını söyledi. Serbest bölgede 5-6 adet kamuya ait boş binalar bulunduğunu, ancak bürokratik sıkıntılar nedeniyle buraların yatırımcı tarafından tercih edilmediğini belirten Ünsal, “Serbest bölgede yat imalatı ile medikal sektörlerinde kümelenme yaşanıyor. Elektrik, elektronik sektörü de gelişti. Özellikle yatçılık sektörü çok iyi gelişti. Yatların boylarının büyümesi nedeniyle bu milyonlarca dolarlık lüks yatların denize indirilmesi ve barındırılmasında da sıkıntılar yaşanıyor. Serbest Bölge içinde yer alan balıkçılar yeni balıkçı barınağına taşınacak. Serbest bölgede büyük yatlar için yüzer havuz yapılması gerekli ama mevzuata göre getirilemiyor. Serbest bölge artık yetersiz kalıyor. Üretim ve ihracat ağırlıklı katma değer yaratacak ikinci bir serbest bölgeye ihtiyaç var. 

Antalya’nın kuzeyinde OSB’ye yakın olacak şekilde bin dönümlük alanda ikinci bir serbest bölge oluşturulmasını talep ediyoruz. Yeni bölge tamamen özel sektör tarafından kurulabilir. Elektrik-elektronik, yüksek segmentte tekstil, gıda ve otomotiv sektörleri ile mobilya sektörü ağırlıklı olabilir” açıklamasını yaptı. Antalya Serbest Bölgesi’nde geçen yıl 902 milyon dolarlık ticaret hacmi olduğunu aktaran Ünsal, “ Ticaret hacminde medikal, elektrik ve elektronik ile yat sektöründe üretim payları arttı. Yat sektöründe gelecek yıl patlama bekleniyor. Çünkü 60 metre ve üzeri yapımı tamamlanan yatlar test edilip sahiplerine teslim edilecek” dedi. 

Kamyon parkı kurulmalı 

Serbest bölgenin en temel sorununun ise trafik olduğunu belirten Ünsal, “Kamyon parkı oluşturulmalı, liman yolu genişletilmeli ve rehabilite edilmeli. Liman kavşağında orman işletmesine ait 12 dönüm alanın kamyon parkı için tahsisi yapılabilir” açıklamasını yaptı.

Bu konularda ilginizi çekebilir