33 °C

Özelleştirilen arazilerin imar planları değiştirildi

Özelleştirme Yüksek Kurulu, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Zonguldak, Bolu, Eskişehir,Çanakkale ve Mersin'de bazı arazilerin imar planı değişikliğini onayladı. ÖYK, dün Ankara, Sivas ve Merzifon'da bazı arazilerin imar planlarını değiştirmişti.

Özelleştirilen arazilerin imar planları değiştirildi

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), dün Ankara, Sivas ve Merzifon'da bazı arazilerin imar planlarının değiştirilmesini onamasının ardından bügün aralarında turizm ve fabrika arazilerinin bulunduğu çok sayıda ilde bazı imar planı değişikliklerini onayladı.

Resmi Gazete de yayımlanan ÖYK kararına göre, özelleştirme kapsam ve programında bulunan mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait Bolu'nun Merkez ilçesi Tabaklar Mahallesi'ndeki 425 ada 14, 15, 16 ve 27 nolu parsellere yerleşik konut alanı, ticaret-turizm-konut alanı, park, kanal ve yol kullanım kararlarının getirilmesine yönelik Bolu Kent Bütünü Nazım İmar Planı Değişikliği, Nazım İmar Planı Değişikliği ve Uygulama İmar Planı Değişikliği onaylandı.

Kurul, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Eskişehir'in Odunpazarı ilçesi Sultandere Mahallesi'ndeki 306 ada 1 nolu parsele gelişme konut alanı, park ve yaya yolu ve bölgesi kullanım kararlarının getirilmesine ilişkin nazım imar planı değişikliği ve uygulama imar planı değişikliğini uygun buldu.

Mülkiyeti TEDAŞ’a ait İstanbul un Bakırköy ilçesi Kartaltepe Mahallesi'ndeki 1091 ada 12 nolu parsele yönelik nazım imar planı değişikliği ve uygulama imar planı değişikliğinin kabulüne dair ÖYK kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay 6. Dairesine açılan davada, dava konusu işlemin iptaline karar verildi. Mahkeme kararlarının gereklerinin yerine getirilmesini teminen Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan İstanbul'un Bakırköy ilçesi Kartaltepe Mahallesi 1091 ada 12 nolu parsele gelişme konut alanı, park alanı ve yol kullanım kararlarının getirilmesine ilişkin nazım imar planı ve uygulama imar planı onaylandı.

Kurul, mülkiyeti tta Gayrimenkul AŞ ye ait Zonguldak'ın Merkez ilçesi Fatih Mahallesi'nde 255 ada 13 nolu parsele gelişme konut alanı, ticaret-konut alanı, idarihizmet alanı, park ve yol kullanım kararlarının getirilmesine ilişkin ilave-revizyon nazım imar planı değişikliği ve ilave-revizyon uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına karar verdi.

Mersin'in Silifke ilçesi Taşucu Limanı ve geri bölgesindeki Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları AŞ ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı alanlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlara yönelik liman alanı, lojistik tesis alanı, sanayi alanı, park, yol fonksiyonları önerilmesine ilişkin çevre düzeni planı değişikliği, nazım imar planı ve uygulama imar planına izin verildi.

Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) AŞ mülkiyetindeki Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Orman Çiftliği Mahallesi sınırları içinde yer alan toplam 11 bin 931 metrekare yüzölçümlü 43308 ada 4 nolu parsele ticaret alanı kullanım kararı getirilmesine ilişkin nazım imar planı değişikliği ve uygulama imar planı değişikliğinin onaylanması uygun görüldü.

Kurul, mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğü adına kayıtlı Ankara'nın Keçiören ilçesi Hasköy Mahallesi sınırları içindeki 15 bin 272 metrekare yüzölçümlü parsele yönelik ticaret alanı ve yol kararı getirilmesine ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan nazım imar planı değişikliği ve uygulama imar planı değişikliğini onayladı.

ÖYK tarafından Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi Yeni Mahallesi'nde mülkiyeti Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ ve Maliye Hazinesine ait 321 ada 1, 18, 27, 28 ve 29 nolu parseller ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları içeren kuzu limanı alanına yönelik yolcu limanı, yat limanı ve sahil güvenlik destek tesis alanı, yol fonksiyonları önerilmesine ilişkin nazım imar planı ve koruma amaçlı uygulama imar planı onaylandı.

Kurul, Çanakkale'nin Eceabat ilçesi Kemalpaşa Mahallesi'nde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1 ada 3, 5, 6 ve 7 nolu parseller ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları içeren Kabatepe Limanı alanına yönelik liman alanı, ağaçlandırılacak alan, otopark, taşıt yolu fonksiyonları önerilmesine ilişkin koruma amaçlı nazım imar planı ve koruma amaçlı uygulama imar planını uygun buldu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.