TOKİ, sanayi sitelerini dönüştürecek

TOKİ bu kapsamda Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan'da şehir merkezlerinde kalan sanayi sitelerinde kentsel dönüşüm projeleri uyguluyor

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şehirleri, kentin dokusunu tehdit eden ve imajını bozan sanayi sitelerinden arındıracak.  

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, yaptığı açıklamada, plansız, afetlere karşı riskli, köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konutların, ülkenin en önemli sorunları arasında bulunduğunu söyledi. 

Bu yapıların şehirlerin sağlıklı gelişimini engellediğini ifade eden Turan, uygun olmayan araziler üzerinde, kalitesiz malzemelerle, temel mühendislik ve yapım tekniklerinden yoksun, plan gözetilmeksizin inşa edilen yapıların vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini dile getirdi. 

Plansız yapılaşma sonucunda şehir merkezlerinde kalan ve şehrin imajını bozan sanayi sitelerinin kentsel dönüşüm projeleri uygulayarak kentleri bunlardan arındıracaklarını vurgulayan Turan, bu kapsamda Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan'da dönüşüm projeleri gerçekleştireceklerini kaydetti. 

Şanlıurfa projesinin ihalesi 30 Mart'ta 

TOKİ ile Şanlıurfa Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Şanlıurfa Merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile şehir, kent merkezinde kalan sanayi sitelerinden temizlenmesi planlanıyor. Projenin 1'inci etabında 6 iş yeri, 88 ofis, 463 dükkan ile çevre düzenlemesi inşaatı ihalesi, 30 Mart'ta gerçekleştirilecek. Toplam bin 19 hak sahibi bulunan projede, 882 konut, bin 241 dükkan ve 712 ofis yapımı planlanıyor. 

Uşak'ta tabakhane yeni kent merkezi olacak 

Uşak'ta uygulanacak projeyle de şehrin imajına zarar veren Tabakhane bölgesi, Uşak'ın yeni kent merkezi haline getirilecek. Böylece Ankara-İzmir karayolunun kavşak noktası olması nedeniyle on binlerce aracın geçiş noktasında bulunan şehrin vitrini konumundaki bölge, modern ve görkemli bir yaşam alanı haline dönüştürülecek. Yerleşim alanları, kamu kurumları, sağlık merkezleri, kent meydanları, alışveriş, yürüyüş ve eğlence alanları, restoranlar, parklar, dere ıslahı ile peyzaj düzenlemesi ve kapalı otoparklarıyla Uşak'ta örnek olabilecek kentsel dönüşüm projesi uygulanacak. 

Yozgat Boğazlıyan Aşağı Mahalle (Eski Sanayi) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile imaja zarar veren yapılar yıkılacak. Proje kapsamında 285 konut, belediye hizmet binası, kültür merkezi binası, üç ticari blok inşa edilecek. 

Etiketler