'Kara taşımacılığının önü açılacak'

Karayolu Taşıma Yönetmelik Taslağı'nı değerlendiren UND Yönetim Kurulu Başkanı Nuhoğlu, taslağın yürürlüğe girmesiyle kara ulaştırmasında taşımacılığın önünün açılacağını dile getirdi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Karayolu Taşıma Yönetmelik Taslağı'nı değerlendirdi.

Söz konusu taslakla ilgili, yetkililerle görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Nuhoğlu, şu anda yürürlükte bulunan yönetmeliğin yurt içinde ve yurt dışında taşımacılık yapan nakliyeciler için bazı handikaplarının bulunduğunu söyledi.

Taslağın getirdiği en önemli yeniliğin, rekabeti artırmak ve sektörü daha etkin hale getirmek olduğuna dikkat çeken Nuhoğlu, maliyetleri düşürüp, hızı artıracak öneriler konusunda çalışmaların sürdüğünü anlattı.

"Bayramdan sonra yürürlüğe girmesini beklediğimiz bu taslak, kara ulaştırmasında taşımacılığın önünü açacak" diyen Nuhoğlu, "Son beş yıldaki verilere bakıldığında, Türkiye'nin ihracat ve ithalattaki pazar payının yüzde 80'ini Türk nakliyeciler oluşturuyor. Bunu sürdürebilir kılmak için söz konusu yönetmelik taslağında gerekli kolaylıklar sağlanıyor" ifadelerini kullandı.

"Bu uygulama taşımacılara altın çağını yaşatacak"

Yönetmelik taslağının, kamu-özel sektör iş birliğinin artmasına da katkı sağlayacağına işaret eden Nuhoğlu, "Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Karayolu Taşıma Yönetmelik taslağının yürülüğe girmesiyle Türk taşımacılar, birden fazla ülkeyle taşımacılık anlaşması yapabilecek. Şu anda yürürlükte olan yönetmeliğe göre, taşımacılar, anlaşma yaptığı tek ülkeye taşıma yapıyordu. Bu uygulama, kara ulaştırmasındaki taşımacılara altın çağını yaşatacak" diye konuştu.

"Türk nakliyeciler Avrupa'ya yatırım yapmalı"

Türk nakliyecilerin, Avrupa'da yatırım yapmasını istediklerini dile getiren Nuhoğlu, "Biz, artık Avrupa'da, Almanya ile İtalya, İngiltere ile Rusya arasında mal taşıması yapabileceğiz. Bu nedenle bu yönetmelik taslağı, sektörümüz için bir devrimdir. Bize bu fırsatı sağlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve Genel Müdür İlcioğlu'na teşekkür etmek istiyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etiketler