28 °C

TÜLOMSAŞ, AB uyumlu ilk yerli yük vagonunu üretti

Açıklamada, TSI sertifikası alan bu vagonların Avrupa ülkelerinde sorunsuz bir şekilde ve serbest olarak dolaşacakları vurgulanarak, “şirketimizde bu tip vagonlardan 200 adet üretilerek 2015 yılı sonuna kadar TCDD Genel Müdürlüğüne teslim edilecektir.

TÜLOMSAŞ, AB uyumlu ilk yerli yük vagonunu üretti

Dilek TOPRAK

ESKİŞEHİR - TÜLOMSAŞ, demiryollarında yapılan yük ve yolcu taşımacılığında, uluslararası demiryolu hatlarında işletilen yük vagonlarının kesintisiz ve güvenli olarak çalıştırılmasını sağlamak amacı ile başlattıkları çalışmalar sonucu Türkiye’ de ilk defa yerli olarak TSI Sertifikalı Yük Vagonu ve Y25 Ls(s)d1-k Bojisi’ nin ürettiklerini açıkladı. 

TÜLOMSAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Her zaman demiryolu sektöründe ilklerin öncüsü olan TÜLOMSAŞ; Rilnss tipi yük vagonu için TSI (Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartları) sertifikasyon çalışmalarını Uluslar arası yetkilendirilmiş bir denetleme kuruluşu (NoBo) tarafından yapılan denetimler ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi ile ortak yürütülen ve tamamen yerli imkân ve kabiliyetlerle yapılan testler neticesinde gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Söz konusu yük vagonuna ait TSI Sertifikası yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” denildi. 

Açıklamada, TSI sertifikası alan bu vagonların Avrupa ülkelerinde sorunsuz bir şekilde ve serbest olarak dolaşacakları vurgulanarak, “şirketimizde bu tip vagonlardan 200 adet üretilerek 2015 yılı sonuna kadar TCDD Genel Müdürlüğüne teslim edilecektir. Halen 2 farklı tip vagonumuzun da TSI çalışmaları devam etmekte olup en kısa zamanda sertifikasyon işlemi tamamlanacaktır” ifadesine yer verildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap