Kırmızı et arzında sorun devam ediyor

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yücesan, kırmızı et üretiminin talebi karşılayamadığını belirtti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Kırmızı et sektörüne ilişkin sorunları saptayarak, çözüm önerilerini sıralayan Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, üretimin talebi karşılayamadığını belirtti.


Geçen yıl 150 bin tondan fazla ithalat yapıldığını hatırlatan Yücesan, "Kırmızı et arzında sorun devam ediyor. Yüksek besi maliyeti ve kur kaynaklı artan besleme maliyetleri nedeni ile özellikle küçük üreticiler hayvancılık faaliyetine devam etmekte zorlanmaktadır. Arzın talebi karşılayamamasıyla birlikte fiyat istikrarsızlığı oluşturmuştur. Hayvancılığın ve kırmızı et üretiminin bu zayıf hali sektörü korunaksız hale getirerek, piyasaları olumsuz etkilemektedir" dedi.

"Besilik ithalatında KKDF kaldırılmalı"

Yücesan, işlenmiş et ve et ürünleri faaliyetinde bulunan firmalara ithalat kolaylığı getirilmesi önerisinde bulunarak, "Arz yetersizliğini piyasa olanaklarına zarar vermeden hızla çözmek için işlenmiş et ve et ürünleri faaliyetinde bulunan firmalara Et ve Süt Kurumunun (ESK) aracı olması yerine, 2016 yılı üretim rakamları dikkate alınarak belirlenecek olan oranlarda kontrollü olarak doğrudan karkas ithalat izni verilmelidir. Bu yöntem, aynı zamanda tedarik zincirinin sadeleştirilmesi ile maliyet tasarrufu sağlayacağı için et fiyatına düşüş yönünde olumlu katkısı olacaktır" ifadelerini kullandı. 

"Besilik materyal sayısını artırmak ve atıl çiftlik kapasitelerini hızla doldurmak amacıyla firmaların sıfır gümrük vergisiyle doğrudan besilik materyal ithalatı yapmasına izin verilmelidir" diyerek sözlerine devam eden Yücesan, "Besilik ithalatındaki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kaldırılmalı. Bu sayede finansman sıkıntısı nedeniyle çiftliğine besilik dana alamayan firmalar vadeli alım yapabilecektir" diye konuştu.

"Uygulamalar uzun soluklu devam ettirilmelidir"

"Milli Tarım Projesinin iki önemli ayağından biri olan hayvancılıkta yüksek verimli yerli ırkları destekleme modeli ve damızlık üretim merkezleri oluşturulması uygulamaları aynen, uzun soluklu devam ettirilmelidir" şeklinde açıklamada bulunan Yücesan sözlerini şöyle tamamladı:

"Orta ve uzun vadede öncelikle, Türkiye'deki mevcut sığır ırk popülasyonu sütçü ırklar yerine kombine verimli ırklar çoğunluk haline getirilmelidir. Küçükbaş üretiminin ülkemizin iklim ve coğrafi şartlarına uygun ekonomik üretimi nedeniyle desteklemeye devam edilmesi ve tüketiminin özendirilmesi çalışmaları yapılmalıdır." 

Etiketler