1 °C

Üreticisinin yüzünü güldürdü

Birçok soruna iyi geldiği bilinen ve özellikle çay şeklinde tüketilen Melisa bitkisi hasat zamanının sıklığı ve sipariş yoğunluğu sayesinde üreticisini sevindirdi.

Üreticisinin yüzünü güldürdü

Bu yıl iklim koşulları ülke genelinde tarımsal üretimi olumsuz etkilerken, melisada artan verim yetiştiricisine rahat bir nefes aldırdı. 5 yıldır melisa üreten Hüseyin Topalca ve Soner Yılmaz, melisanın bu yıl altın yılını yaşadığını söyleyerek yoğun talep aldıkları ürünün kilosunu 50 TL'den sattıklarını ifade etti. Mart ayı itibariyle melisa fidanı dikmeye başladıklarını belirten Hüseyin Topalca, "Haziran başlarında ise hasadına başlıyoruz. 1,5 ayda bir hasat yapıyoruz. Hava şartlarına göre sezonda dört defa hasat yapabiliyoruz. Bu sezon çok güzel bir verim aldık ve 10 dekarlık alandan 4 ton melisa üretiyoruz. Talep çok olduğu için fiyatları geçen yıla oranla iki katına çıkarak kilosu 50 liradan satıyoruz" dedi. Üreticilerin genellikle pamuk ve mısır gibi ürünleri tercih ettiğini vurgulayan Topalca, melisanın bilinmediğine dikkat çekti. 

İç ve dış piyasaya melisa yolladıklarını ifade eden Soner Yılmaz ise, tarladan gelen melisaları tezgahlara sererek kuruttuklarını açıkladı. Serada birkaç gün içinde kuruyan melisaları kolilere koyarak satışa hazır hale getirdiklerini söyleyen Yılmaz, 15 kişiyi istihdam ettiklerini belirterek "Aracı firmalarla Ankara, İstanbul ve Türkiye'nin çeşitli ülkelerine gittiği gibi yurt dışında Libya'ya kadar ihraç ediyoruz. Çok yoğun sipariş alıyor ve yetiştirmekte zorlanıyoruz. Melisa çayı eskiden Suriye'den geliyordu. Suriye'de iç savaş çıkınca üretim olmadı" diye konuştu. 

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.