Booking.com'a 'engel' devam edecek

Türkiye'deki faaliyetleri askıya alınan booking.com'un itirazını dinleyen mahkeme, bir sonraki duruşma tarihini 26 Mayıs'a verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EMRE ESER / DÜNYA ONLİNE

Booking.com'un itiraz talebine yönelik ilk duruşma bugün yapıldı. Tarafları dinleyen İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, bir sonraki duruşma tarihini 26 Mayıs'a verdi. Online rezervasyon portalına erişim bir süre daha devam edecek.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, haksız rekabetin önlenmesi amacıyla daha önce açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

Karara başta Booking olmak üzere aralarında Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) gibi birliklerinde bulunduğu çok sayıda taraf itiraz etti.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde bugün görülen davada mahkeme, Booking.com ve TÜROB tarafından yapılan itirazı değerlendirdi. İlk itiraz duruşmasında mahkeme, tedbir kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma tarihi 26 Mayıs'ta.

Süreç 2015 yılında başlamıştı

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar veririlmişti.

Booking'in faaliyetleri durdurulduBooking'in faaliyetleri durduruldu

Booking.com'a yasak rakiplerine yaradıBooking.com'a yasak rakiplerine yaradı

Trivago ve Tripadvisor da TÜRSAB’ın hedefindeTrivago ve Tripadvisor da TÜRSAB’ın hedefinde

Bu konularda ilginizi çekebilir