12 °C

Öğrenciler vizesiz Belgrad'ı sevdi

2017’de Türkiye’deki öğrencilerin yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih ettiği yerler arasında vizesiz olmasıyla da büyük ilgi çeken balkan şehri Belgrad başı çekti. Belgrad’ı sırasıyla Paris ve Bakü takip etti.

Öğrenciler vizesiz Belgrad'ı sevdi

Turizmde en popüler destinasyonlar, gençlerin, çiftlerin, yaşlıların, çocuklu ailelerin tercih ettiği en popüler rotalar, en ucuz ve en pahalı aylar, en popüler havayolları gibi bilgilere yer verilen 2017 Yılı Seyahat Raporu yayımlandı. Turna.com, verileriyle hazırlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl öğrenciler en çok Belgrad'a turistik gezi düzenledi. 

2017 Seyahat Raporu’na göre, en ucuz aylar yurt içi uçuşlar için mart, yurt dışı uçuşlar içinse ocak ayında gerçekleşti.

En pahalı ay ise hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar için ağustos oldu. En ucuz uçuş her şey dahil 23 TL’ye Adana – Antalya arasında gerçekleşirken, en pahalı yurt içi uçuşu İstanbul – Dalaman arasında 1082 TL’ye satın alındı. Yurt dışında ise Adana’dan Kıbrıs’a 48 TL’ye, İstanbul’dan Atina’ya ise 99 TL’ye uçak bileti satıldı. En pahalı yurt dışı bileti İstanbul – New York arasında 12.553 TL’ye satın alındı.

En popüler destinasyonlar 

En popüler destinasyonlarda yurt dışında 2016’ya göre önemli farklılıklar gözlemlenirken, yurt içi rotalarda değişiklikler sınırlı kaldı. 2016 Yılının en popüler destinasyonu olan Bangkok yerine Bakü’ye bıraktı. Amsterdam, Kiev, Paris, Belgrad ve Londra ilk 6 popüler destinasyon arasına girmeyi başardı. Yurt içinde ise İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Trabzon geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine ilk 5 sırayı aldı.

Öğrenciler en çok Belgrad'ı ziyaret etti

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen rotalar sırasıyla, İstanbul – İzmir, İstanbul – Antalya ve İstanbul – Adana oldu. Yurtdışında ise öğrencilerin en çok seyahat ettiği yerler arasında vizesiz olmasıyla da büyük ilgi çeken balkan şehri Belgrad ilk sırada yer aldı. Belgrad’ı sırasıyla Paris ve Bakü takip etti.

Çiftlerin Gözdesi Amsterdam, Belgrad ve Paris

Çiftlerin yurt içi seyahatlerinde en fazla uçtukları rotalar sırasıyla İzmir – İstanbul, İstanbul – Antalya ve Adana – İstanbul oldu. Bu rotalar 2016 yılında da birebir aynıydı. Çiftler bu yıl Avrupa şehirlerini daha fazla tercih ettiler. Çiftlerde Amsterdam, Belgrad ve Paris en gözde Avrupa şehirleri oldu.

Çocuklu ailelerde ise yurt içinde İstanbul, Antalya, İzmir ve Adana tercih edildi. Yurt dışında ise Bakü, Düsseldorf ve Paris çocuklu ailelerin gözdesi oldu.

65 yaş üzerindeki yolcular İstanbul, Trabzon, İzmir ve Antalya’yı tercih etti. Yurt dışında ise İzmir – Düsseldorf, İzmir – Stuttgart ve İstanbul – Paris en popüler rotalar oldu.

Yurtiçi uçuşlarda yaş ortalaması erkeklerde 33, kadınlarda 34 olurken, yurt dışında ise erkeklerde 36, kadınlarda 34 yaş ortalaması gerçekleşti. 2017 Yılında yaş ortalamaları birer yaş arttı.

En çok tercih edilen havayolları sırasıyla THY, Pegasus, Anadolujet, Onur Air ve Sunexpress oldu. Yurtdışında ise THY, Pegasus, Atlas Global, Sun Express ve Ukrayna Havayolları ilk 5 sırayı aldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.