29 °C

Evlilik programlarına 1 yılda 17 milyon TL'lik ceza

RTÜK, uyarılara rağmen yayın ihlali gerçekleştiren evlilik programlarına ceza uyguladı. Böylece son bir yılda RTÜK'ün evlilik programlarına verdiği para cezası 17 milyonu aştı.

Evlilik programlarına 1 yılda 17 milyon TL'lik ceza
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), uyarılara rağmen yayın ihlallerine devam eden evlilik programları nedeniyle 6 kanala ağırlaştırılmış para cezası verdi. Üst Kurul, Adnan Oktar'ın sahibi olduğu ve dini içeriği bulunduğu iddia edilen bir programda dansöz oynatılması üzerine A9 kanalına müeyyide uyguladı.

RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, evlilik programlarıyla ilgili olarak vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve kurumlardan gelen şikayetler artarak devam ediyor. RTÜK'e gelen şikayetlerin sayısı son bir yılda 136 bini aştı.

Uyarılara rağmen aynı formatta devam ettiler

Üst Kurul dünkü toplantısında, yayından kaldırılması konusunda geçen hafta ikaz edilmelerine rağmen fotmatını değiştirmeden devam eden evlilik programlarını tekrar ele aldı. En fazla şikayeti alan evlilik programlarının bu ihlalleri nedeniyle kanallarına para cezası verildi.

RTÜK, reklam gelirinin yüzde 2'si oranında ağırlaştırılmış para cezası verilmesini kararlaştırdı. Böylece son bir yılda RTÜK'ün evlilik programlarına verdiği para cezası 17 milyonu aştı.

Adnan Oktar'ın kanalına ceza

Üst Kurul ayrıca, dini konularda kendini rol model olarak sunan ve kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak tanınan Adnan Oktar'ın sahibi olduğu, dini içeriği bulunduğu iddia edilen bir programda dansöz oynatılması üzerine A9 kanalına para cezası uygulandı. 

RTÜK ayrıca, TV8'e akıllı işaretlerin yanlış kullanımı, EM TV'ye de şiddet haberleri nedeniyle müeyyide uyguladı.

Üst Kurul bununla birlikte dini duyguları istismar ederek haksız ticari çıkar elde eden, cinsel içerikli ve gıda takviyesi ürün satışı yapan, canlı sohbet hatları reklamı yapan, "ara-kazan", "bul-kazan" gibi bahis siteleri ve çeşitli "tele alış-veriş" programları yapan kanallara da ceza vermeyi sürdürdü. Bu kanallarla ilgili de alınan kararlar Sağlık Bakanlığı'na ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı'na bildirildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap