25 °C

Su ürünleri ve hayvansal mamullerde şampiyon değişmedi

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracat şampiyonları değişmedi

Su ürünleri ve hayvansal mamullerde şampiyon değişmedi

İZMİR(DÜNYA) - Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe en büyük ihracatçılar listesinde ilk üç sıra değişmedi. 2013 yılında ilk üçte yer alan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş.’nin dış ticaret firması KLC Gıda Ticaret A.Ş., Banvit A.Ş. ve Yaşar Dış Ticaret A.Ş. 2014 yılında da ilk üçte yerlerini korudu. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 22. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile birleştirilen 2014 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ilk üçte yer alan firmalar ödüllerine kavuştu. Birincilik Ödülü geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş.’nin dış ticaret firması KLC Gıda Ticaret A.Ş. firmasının oldu. Firmanın ödülünü Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ersin Kılıç Kızıltan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin elinden aldı.  İkinci olan Banvit A.Ş.’nin ödülünü Satış ve Pazarlama Direktörü Nerdin Alp alırken, Yaşar Dış Ticaret A.Ş.’nin üçüncülük ödülünü Dış Ticaret Direktörü Melih İşliel aldı. 

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü 2014 yılında 2 milyar 277 milyon dolarlık ihracata imza atarken, ilk üçte yer alan firmalar Türkiye’ye 272 milyon 236 bin dolar döviz girdisi sağladı.