'Adalet için tarihi bir gün'

BM Genel Sekreteri Ban, ''Bosna Kasabı" Radovan Karadziç'e 40 yıl hapis cezası verilmesi kararına ilişkin, "Bugün(dün) bölge halkı ve uluslararası adalet için tarihi bir gün." değerlendirmesinde bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Bosna Kasabı" Radovan Karadziç'e 40 yıl hapis cezası verilmesi kararının diğer sorumlulara da mesaj gönderdiğini kayderek,"Bugün(dün) bölge halkı ve uluslararası adalet için tarihi bir gün" açıklamasında bulundu.

Ban, Bosnalı Sırpların eski lideri Karadziç'in mahkum edilmesine ilişkin BM Sözcülüğü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Bugün(dün) bölge halkı ve uluslararası adalet için tarihi bir gün." ifadelerine yer verdi.

"Bu karar sorumluluk mevkisindeki herkese önemli bir mesaj"
Karadziç'in, BM Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından yargılanan en üst düzey görevli olduğunu hatırlatan Ban, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu karar, sorumluluk mevkisinde bulunan herkese, eylemlerinden dolayı hesap sorulacağı konusunda önemli bir mesaj göndermektedir. Adaletten kaçanlar, uluslararası toplumun, sorumluları yargı önüne çıkarmaya dönük kollektif kararlılığından kurtulamaz." 

İzetbegoviç: 'Bosna Hersek için tarihi bir gün'

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'i 40 yıl hapse mahkum etmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegoviç, Karadzic'e verilen cezaya dair, "Bosna Hersek için tarihi bir gün. Yakın tarihte yaşananların büyük bir kısmı, bu kararla onandı." dedi.

İzetbegoviç, bugünün(dün) Bosna Hersek için tarihi bir gün olduğunu belirterek, yakın tarihte yaşanan gerçeğin büyük bir kısmının, bu kararla onandığını kaydetti.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da Karadzic'e  verilen ceza ile ilgili olarak, "Nuremberg'den sonra Avrupa'daki en büyük savaş suçu yargılamasında Karadzic'in mahkumiyeti, hiç kimsenin adaletten kaçamayacağını gösteriyor" dedi.