21 °C

'BRICS-Bank' yolda

Rusya, Brezilya, Çin, Güney Afrika ve Hindistan’ın oluşturduğu BRICS ülkelerinin liderleri Brezilya'da bir araya geliyor. Liderlerin IMF'e rakip bir bankanın kuruluşunu yapmaları bekleniyor

'BRICS-Bank' yolda

BONN - Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderleri altıncı kez bir araya geliyor. BRICS, bu ülkelerin İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Coğrafi açıdan yerkürenin yüzde 26'sını meydana getiren 5 ülke, nüfus olarak da dünyanın yarısını temsil ediyor.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, Brezilya zirvesinde, BRICS ülkelerine hizmet verecek bir çokuluslu bankanın kuruluşu öne çıkıyor. Bankanın Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) alternatif olması öngörülüyor.

İki günlük zirvenin katılımcıları arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi bulunuyor.

Bu akşam Brezilya'nın kuzeydoğusundaki sahil kenti Fortaleza'da buluşacak BRICS liderleri, yarın da başkent Brasilia'da Güney Amerika hükümet ve devlet başkanlarıyla bir araya gelecek. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.