3 °C

'Nükleer santral projelerini destekliyoruz'

Gürcistan Enerji Bakan Yardımcısı Valishvili, "Türkiye'nin nükleer enerji santral projelerini destekliyoruz" dedi.

'Nükleer santral projelerini destekliyoruz'

Gürcistan Enerji Bakan Yardımcısı Mariam Valishvili, Türkiye'nin nükleer enerji santrallerine ilişkin projelerini desteklediklerini söyledi. 

Valishvili yaptığı açıklamada, Ermenistan ve Gürcistan'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) yönelik sorumluluklarını periyodik olarak yerine getirdiğini belirtti. Valishvili, "Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santrali, UAEA'nın şu ana kadar yaptığı değerlendirmelere göre bir tehlike arz etmiyor. Ülke olarak nükleer santral deneyimimiz olmamasına rağmen, bölgede kaynak çeşitliliğine yönelik her oluşumu destekliyoruz" diye konuştu. 

Ülkelerin hangi kaynaktan enerji üreteceğinin egemenlik hakkı olduğuna dikkati çeken Valishvili, Türkiye'nin nükleer enerji santrallerine yönelik projelerini desteklediklerini ifade etti. Gürcistan ile Türkiye arasında enterkonnekte elektrik sisteminin yakın zamanda bitirildiğini hatırlatan Valishvili, elektrikte olduğu gibi doğalgaz ve petrol ürünlerinin ticaretinde de iki ülke ilişkilerinin hızla gelişeceğini umduğunu kaydetti. 

Valishvili, Türkmen gazının Hazar Denizi altından taşınmasına yönelik ise "Doğalgazın taşınması ile ilgili yeni gelişmeler Hazar Denizi'nde kıta sahanlığı sorunu yaşayan devletlerin resmi bir karara varmasına yardımcı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.