24 °C

11 Eylül kurbanları anıldı

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük terör saldırılarından biri olan 11 Eylül saldırıları anıldı

11 Eylül kurbanları anıldı

ABD tarihinin en büyük terör eylemi olarak görülen 11 Eylül saldırılarınının üzerinden tam 14 yıl geçti. Saldırıların yıl dönümünde hayatını kaybedenler düzenlenen törenlerle anıldı.New York’ta Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu alanda ve Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’da anma törenleri düzenlendi. Pentagon’daki törene Başkan Obama ve First Lady Michel Obama katıldı. New York’ta, saldırılarda ölenler için yapılan anıttaysa kurbanların isimleri okundu. 

11 Eylül 2011’de, iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, El-Kaide militanlarınca kaçırılmıştı. Üç uçak İkiz Kuleler ve Savunma Bakanlığı binasına çarptırılmıştı. 11 Eylül günü, Amerika Birleşik Devletleri’nde iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines’ın 11 sefer sayılı uçuşu ile United Airlines’ın 175 sefer sayılı uçuşu, New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü.

Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines’ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletine bağlı Arlington County’de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon’a çarptı. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçuşu ise Washington, DC’yi hedeflemişti. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonrasında uçak, Pensilvanya eyaletindeki Shanksville yakınlarına düştü. Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere saldırılar sonucunda 2.996 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap