8 °C

AB liderleri 'krize önlem' paketinde anlaştı

5 maddelik önlem paketi, IMF'yi 'finansal mimarinin merkezine' oturtuyor

AB liderleri 'krize önlem' paketinde anlaştı

 

 

BRÜKSEL - Küresel finansal sistemin tamirinde AB ortak pozisyonunu belirlemek için Dönem Başkanı Fransa'nın önerisiyle toplanan AB liderleri, 5 maddelik önlem paketi üzerinde anlaştı.

"Yeni uluslararası finansal sistem hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine dayanması gerektiği" vurgulanan AB ortak tutum belgesinde, yeni krizlerin önlenebilmesi için yeni finans siteminin risklerin doğru değerlendirilmesine imkan vermesi isteniyor.

Gayrıresmi AB zirvesi kararlarında, "finansal mimaride Uluslararası Para Fonu'na merkezi rol verilmesinden" bahsedilerek, yeni krizleri önleme sorumluluğunun IMF'ye bırakılması talep ediliyor.

Kararlarda, dünyanın önde gelen merkez bankası başkanları ve maliye bakanlarından oluşan Finansal İstikrar Forumu'nun IMF ile yakın koordinasyon içine girmesi gereğine işaret ediliyor.

Söz konusu ilkeler ışığında AB, 15 kasımdaki uluslararası finans zirvesinde kredi derecelendirme kuruluşlarının kayıt altına alınarak yakından denetlenmelerini, muhasebe standartlarının birbirleriyle uyumlu hale getirilmesini, tüm finans kurumları, piyasa ve bölgelerin denetim altına alınması, bankaların aşırı risk almak yerine uzun vadeli sürdürülebilir karlılığa odaklanmalarının teşvikini ve IMF'nin yetki ve kaynak açısından güçlendirilmesini isteyecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.