13 °C

ABD ve AB nükleer konusunda İran'ı sert eleştirdi

ABD ve AB temsilcileri, İran'ın "Uranyum zenginleştirme faaliyetlerini derhal askıya almasını" istediler

ABD ve AB nükleer konusunda İran'ı sert eleştirdi

 

VİYANA - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu olağan toplantısında konuşan ABD ve AB temsilcileri, İran'ı "BM Güvenlik Konseyi kararlarının gereklerini yerine getirmediği için sert ifadelerle" eleştirerek, "Uranyum zenginleştirme faaliyetlerini derhal askıya almasını" istediler.

Toplantının bugünkü son oturumunda İran'ın nükleer programına ilişkin raporun ele alındığı sırada sözlü beyanlarda bulunan ABD ve AB üyesi bazı ülkelerin temsilcileri, "İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarının gereklerini yerine getirmediğini" ifade ederek, "İran yönetiminin nükleer programına ilişkin UAEK ile daha fazla ve şeffaf işbirliği yapmasını ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nın (NPT) ani denetimleri ön gören ek protokolünü bir an önce onaylaması gerektiğini" bildirdi.

İran: Uranyum zenginleştirmek doğal hakkımız

ABD başta olmak üzere AB üyesi ülkelerin sert eleştirilerine yanıt veren İran'ın UAEK nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, suçlamaları reddederek, "Nükleer programımız tümüyle barışçıl amaçlıdır. UAEK'nın bugüne kadar aksine bir bulgusu bulunmamaktadır" dedi.

Ülkesinin UAEK ile güvence denetimleri antlaşması (safeguard) çerçevesinde çok iyi bir işbirliği yaptığını belirten İran temsilcisi Sultaniye, "BM Güvenlik Konseyi'nin ülkesine yönelik yaptırım kararlarının sonuçsuz kalacağını, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürmekte kararlı olduğunu" söyledi.

İran temsilcisi Sultaniye, ülkesinin taraf olduğu NPT'den kaynaklanan "haklarını kullanarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüreceklerini" kaydetti.

Türkiye'den diyalog çağrısı

Toplantıda İran'ın nükleer programına ilişkin konuşan Türk heyeti başkanı guvernör Hakan Fidan, İran'ı "UAEK ile daha fazla işbirliği yaparak açıkta kalan konuları bir an evvel çözümlemeye" davet etti.

Konuşmasında, İran ile uluslararası toplum arasındaki mevcut güven bunalımını aşmanın yegane yolunun "diplomasi ve diyalog olduğunu" ifade eden Fidan, taraflara "konuya uzun soluklu, barışçı bir çözüm bulmak için görüşme masasına oturmaları" çağrısında bulundu.

Fidan, UAEK Başkanı Muhammed Elbaradei ve ekibine de "İran'ın nükleer dosyası konusunda yürüttükleri tarafsız ve profesyonel çabalarından dolayı teşekkür" ederek, Türkiye'nin UAEK'nın bu gayretlerini desteklediğini kaydetti.

UAEK yönetim kurulu olağan toplantısında yarın Suriye'nin nükleer programına ilişkin gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.