13 °C

ABD'de sanayi üretimi son 4.5 yılın zirvesinde

ABD'de sanayi üretimi kasımda yüzde 0,6'lık beklentiye karşın yüzde 1.3 yükselerek, Mayıs 2010'dan bu yana en iyi performansını gösterdi

ABD'de sanayi üretimi son 4.5 yılın zirvesinde

WASHINGTON - ABD’de sanayi üretimi kasımda önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artarak son 4,5 yılın en iyi performansını kaydetti. 

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi kasım ayında yüzde 0,6'lık beklentiyi aşarak, yüzde 1,3 yükseldi. ABD'de sanayi üretimi, böylece mayıs 2010'dan bu yana en yüksek aylık artışını göstermiş oldu.

Kapasite kullanım oranı da eylülde yüzde 80,1'e çıkarak, mart 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Beklenti, kullanım oranının yüzde 79,4'e yükseleceği yönündeydi. 

Veriler ayrıca, imalat sanayi üretiminin de kasımda yüzde 1,1 yükselerek, son 9 ayın en yüksek artışını kaydettiğini ortaya koydu. 

Sanayi ve imalat üretimindeki artışta özellikle kamu hizmetleri önemli rol oynadı. Elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerin üretimi kasımda havaların soğumasıyla birlikte yüzde 5,1 arttı. 

Bu arada, ekim ayına ilişkin sanayi üretimi yüzde 0,1 azalıştan yüzde 0,1 artışa, kapasite kullanım oranı da yüzde 78,9'dan yüzde 79,3'e revize edildi.

Ekonomistler, beklentilerin üzerinde açıklanan sanayi üretimi verisini, ABD'deki istikrarlı büyümenin yavaşlayan küresel ekonomiye rağmen devam ettiği şeklinde değerlendirdi. 

Öte yandan, son dönemde düşüş eğiliminde olan ABD piyasaları beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi verisinin ardından güne yükselişle başladı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.