9 °C

ABD'den BNP Paribas'a rekor ceza

BNP Paribas ile ABD yargısının uzlaşmaya yakın olduğu bildirildi

ABD'den BNP Paribas'a rekor ceza

PARİS  - ABD yargısının, Fransa'nın en büyük bankalarından BNP Paribas'ya İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle açtığı soruşturma çerçevesinde tarafların uzlaşmaya yakın olduğu bildirildi. 

Fransız televizyon kanalları, BNP Paribas'nın 5.9 ile 6.6 milyar euro arası bir para cezası ödeyerek, ABD yargısıyla uzlaşacağını duyurdu. 

Geçen ay yapılan açıklamalarda, ABD yargısının vereceği cezanın miktarı 7.35 milyar euro olarak açıklanmıştı. 

Söz konusu ceza, ABD ve Fransa arasında diplomatik krize yol açmıştı. Fransa, ABD ve AB arasında yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin söz konusu ceza nedeniyle olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulunmuştu. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD Başkanı Barack Obama'ya yazdığı mektupta yargının konuya daha makul yaklaşmasını istemiş ve olası para cezasının orantısız olduğu görüşünü ifade etmişti. 

ABD basınında uzun zamandır çıkan haberlerde, ABD yargısının para cezası dışında ihmali olduğu gerekçesiyle Fransız bankasının üst düzey 10 yöneticisinin istifasını istediğini belirtiliyordu. 

ABD Adalet Bakanlığı'nın soruşturması sonucunda BNP'nin ABD'deki lisansını kaybetme riski bulunuyor. ABD, son yıllarda yaptırım ve ekonomik müeyyide uygulanan ülkelere yapılan para gönderimleri üzerine kapsamlı soruşturmalar başlatmıştı. 

Bu soruşturmalar kapsamında, BNP Paribas'ın 2002-2009 yıllarındaki finansal hareketlerinde ambargo kurallarını ihlal edip etmediği inceleniyordu. Söz konusu haberlerin çıkmasıyla BNP Paribas hisseleri borsada değer kaybetmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.