9 °C

ABD'den, Fransız bankasına rekor ceza

ABD'nin BNP Paribas'a rekor para cezası kesme olasılığına Fransa'dan tepki geldi

ABD'den, Fransız bankasına rekor ceza

PARİS  - Fransa, ABD yargısının, ülkenin en büyük bankalarından BNP Paribas'ya 7,35 milyar euro ceza keseceği yolundaki haberlere tepki gösterdi. 

Parlamento ilişkilerinden sorumlu Bakan Jean-Marie Le Guen, ''Olası para cezasına hükümetinin sessiz kalmayacağını'' belirterek, ''Fransız devletinin güçlü bir yanıt vereceğini'' ifade etti. 

BFM televizyon kanalına konuşan Fransız bakan, ABD'nin müttefiklerine yönelik bu tür davranışlarda bulunup  jeo- stratejik çıkarlarını tehlikeye atamayacağı uyarısında bulundu. 

Fransa Merkez Bankası'ndan cuma günü yapılan açıklamada, gelişmelerin yakından takip edildiği bildirilmişti. 

ABD basını hafta içinde, İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle ABD yargısının Fransız bankasından 7,35 milyar euro talepte bulunacağını duyurmuştu. 

Bugün ise ABD yargısının, para cezası dışında ihmali olduğu gerekçesiyle Fransız bankasının üst düzey 10 yöneticisinin istifasını istediği belirtilmişti. 

ABD Adalet Bakanlığı'nın soruşturması sonucunda Fransız bankasının, ABD'deki lisansını kaybetme riski bulunuyor. 

ABD, son yıllarda yaptırım ve ekonomik müeyyide uygulanan ülkelere yapılan para gönderimleri üzerine kapsamlı soruşturmalar başlatmıştı. Bu soruşturmalar kapsamında, BNP Paribas'ın 2002 ile 2009 yıllarındaki finansal hareketlerinde ambargo kurallarını ihlal edip etmediği inceleniyordu. 

Söz konusu haberlerin çıkmasından ardından BNP Paribas'ın hisseleri borsada değer kaybetmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.