Af Örgütü: YPG savaş suçu işledi

Uluslararası Af Örgütü, PYD ve YPG'nin Suriye'de savaş suçu işlediğini belirten bir rapor yayınladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası Af Örgütü, YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde Arap ve Türkmen köylerini yakarak savaş suçu işlediğini belirten bir rapor yayınladı. 

Uluslararası Af Örgütü, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile askeri kanadı YPG'nin, Suriye’nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirdi.

Örgüt, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin kontrolündeki 14 köy ve ilçede geçen yaz araştırma yaptı ve ortaya çıkan raporu, ‘Gidecek Yerimiz Yok’ başlığıyla yayınladı. 

YPG'nin savaş suçu işlediğinin belirtildiği raporda, Arap ve Türkmen köylerinin PYD'nin yönetimindeki özerk idare tarafından ateşe verildiği ve köylülerin de bölgeyi terk etmesi için ölümle tehdit edildiği vurgulandı.
Raporda aynı zamanda uydu görüntülerine de yer verildi. Görüntülerde, YPG'nin, bölgedeki köylerin kontrolünü ele geçirdikten sonra evlerin yıkımına başladığı görülüyor.

Af örgütünün yayınladığı raporda, bölgede yaşayan görgü tanıklarının ifadeleri de yer aldı. Raporda, bölgede yaşayan bir köylünün, "Bizi evden çıkardılar, evimizi yakmaya başladılar. Buldozerler getirdiler. Tüm köy yerle bir edilene kadar tek tek evleri yıktılar" ifadesine yer verildi.

'ABD'nin önemli müttefiki'

PYD'nin ABD'nin bölgedeki önemli müttefikleri arasında yer aldığına dikkat çekilen rapora ilişkin Uluslararası Af Örgütü'nün kıdemli kriz danışmanı Lama Fakih'in yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sivillerin evlerini kasıtlı şekilde yıkarak, köylerin tamamını yakarak, savunabilir askeri bir zemin olmadan köylüleri yerlerinden ederek YPG, otoritesini suistimal ederken, uluslararası insani hukuku yüzsüzce küçümsüyor. Bu, savaş suçları işlediği anlamına geliyor. YPG, bir an önce yasa dışı olarak sivillerin evlerini yıkmaya son vermeli, yasa dışı olarak evleri yıkılan tüm sivillerin zararını karşılamalı ve sivillerin evlerine geri dönüşleri ile evlerinin yeniden inşasına izin vermelidir."

Bu konularda ilginizi çekebilir