18 °C

Afganistan ile ABD İkili Güvenlik Anlaşması imzaladı

Afganistan ile ABD arasında, 2014 sonrası Afganistan’da yaklaşık 10 bin Amerikan askerinin kalmasına olanak sağlayan İkili Güvenlik Anlaşması imzalandı

Afganistan ile ABD İkili Güvenlik Anlaşması imzaladı

KABİL - Afganistan Devlet Başkanlığı Sarayında düzenlenen törende, ABD'nin Kabil Büyükelçisi James Cunningham ve Afganistan Devlet Başkanının Ulusal Güvenlik Müsteşarı Hanif Etmer, anlaşmaya imza attı.

Törene, Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmadzai ve çok sayıda üst düzey Afgan yetkilisi katıldı.

Devlet Başkanı Ahmadzai yaptığı konuşmada, anlaşmaya göre, Afganistan’da bulunan uluslararası birlikler tarafından güç kullanımının yasak olduğunu belirterek, Afganistan’ın güvenlik konusunda hakimiyeti eline aldığını söyledi. Ulusal çıkarlar nedeniyle anlaşmanın imzalandığını ifade eden Ahmadzai, “Bundan sonra tüm yabancılar vize alarak ülkemize giriş yapacak, yabancı askerlerin bulunduğu tesislerde de gümrük ve vize kontrolü olacak” dedi. Ahmadzai, “Artık yabancı askerler bizim kutsal mekanlarımıza ve evlerimize giremeyecek, bu anlaşma ile dünya ile ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıldı” diye konuştu.

ABD ve Afganistan arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması’nın sadece Afganistan’ın güvenliği için imzalandığını aktaran Devlet Başkanı Ahmadzai, Afganistan topraklarının komşu ülkelerin aleyhine kullanılmayacağını ve ülkede kimyasal ve nükleer tesislerin kurulmayacağını vurguladı. Yapılan anlaşmanın değişebileceğini aktaran Ahmadzai, “Bu anlaşma iki tarafın çıkarlarına göre değişebilecek, anlaşmanın her iki tarafı, iki yıl döneminde bu anlaşmayı iptal edebilir” ifadesini kullandı.

ABD Büyükelçisi Cunningham ise anlaşmanın Afganistan ve ABD arasındaki ilişkileri daha geliştireceğini vurgulayarak, ülkesinin Afgan güvenlik güçlerine destek vermeye devam edeceğini dile getirdi. Cunningham, “ Afganistan’ın yeni hükümeti ile çalışmayı bekliyoruz” dedi.  

Ahmadzai ve Ulusal Birlik hükümetin Üst Yöneticisi Abdullah Abdullah, seçim kampanyalarında, seçimi kazandıkları durumda ABD ile İkili Güvenlik Anlaşmasını imzalayacaklarını söylemişlerdi. Yolsuzluk iddiaları nedeni ile çıkmaza giren seçim sürecin son bulması için iki aday Ahmadzai ve Abdullah, Ulusal Birlik hükümetin kurulması üzerinde anlaşmıştı.    

İkili Güvenlik Anlaşması

Güvenlik anlaşmasına göre, 2014 sonrası ülkede 9 bin 800 ABD askeri bulunacak. Bu askerler terörle mücadelede Afgan güçlerine eğitim ve danışmalık hizmeti verecek. 2015’in sonunda bu askerlerin sayısı yarıya düşecek ve 2016 sonunda Afganistan’daki ABD diplomatik merkezlerinin güvenliği için sadece bin asker kalacak.

Anlaşmaya göre, Afganistan’a dışarıdan bir müdahale durumunda, Amerikan askerleri Afgan güçlerine destek verecek.

ABD, İkili Güvenlik Anlaşmasının imzalanmaması durumunda tüm askeri kuvvetlerini Afganistan’dan çıkaracağını açıklamıştı.

Afganistan ve NATO arasındaki anlaşma

Bugün Afganistan ve NATO arasında da 2014 sonrası ülkede kalacak NATO güçlerinin durumunu belirleyen SOFA anlaşması yapıldı. Anlaşma, NATO'nun Afganistan temsilcisi Maurits R. Jochems ve Devlet Başkanının Ulusal Güvenlik Müsteşarı Hanif Etmer tarafından imzalandı.

Jochems yaptığı konuşmada, anlaşmanın imzalanması ile Afganistan’da yatırımın artacağını vurguladı.

Karzai, Güvenlik Anlaşması’nın imzalamamıştı

Afganistan’ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afganistan Halk Meclisi ( Loye Cirge) tarafından teyit edilen Afganistan ve ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması imzalamamıştı. Karzai, anlaşmanın imzalaması için ABD tarafından Taliban’la barış sürecinin başlatmasını ve ABD askerlerinin Afgan evlerine yönelik operasyonlarının durdurulmasını şart koşmuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap