14 °C

AIG'nin ödediği prim 218 milyon dolar

Savcı Blumenthal, ödenen prim tutarınım 165 milyon dolar olmadığını bildirdi

AIG'nin ödediği prim 218 milyon dolar

 

CONNECTİCUT - Connecticut Eyalet Savcısı Richard Blumenthal, sigorta şirketi American International Group (AIG) tarafından gönderilen belgelere göre, şirketin prim olarak daha önce açıklandığı gibi 165 milyon dolar değil, 218 milyon dolar ödeme yaptığını belirtti. 

Blumenthal, belgelere göre, 73 kişiye adam başı en az 1 milyon dolar, 5 kişiye de adam başı 4 milyon dolardan fazla prim ödemesi yapıldığını söyledi. 

Söz konusu belgeler, Blumenthal'in ofisine Cuma günü ulaştı.

Şimdiye dek üç seferde ABD hükümetinden 182 milyar dolar alan AIG'in, geçen hafta finansal ürünler birimindeki görevli 400 kadar çalışanına 165 milyon dolar prim ödemesi yapılmasının anlaşılması büyük tepki çekmişti.

Tepkiler üzerine şirketin bazı çalışanları, aldıkları primleri geri ödeyeceklerini belirttiler, ardından kurtarma paketinden yararlanan şirketlerde verilen primlere yüzde 90 vergi uygulaması getiren yasa da Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

Kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclisinde kabul edilen yasayla, kurtarma paketlerinden en az 5 milyar dolar yardım alan şirketlerde, aile geliri 250 bin doları aşan çalışanlara ödenen primlere yüzde 90 vergi uygulaması getiriliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap