11 °C

Almanya bütçesi 12 milyar euro fazla verdi

Almanya'nın 2015 yılı bütçe fazlası, 6,1 milyar euroluk hedefin üzerine çıkarak 12,1 milyar euro seviyesinde gerçekleşti

Almanya bütçesi 12 milyar euro fazla verdi

Almanya’nın bütçe fazlası, 2015 yılında hedeflenen seviyenin üzerine çıkarak 12,1 milyar euroya ulaştı.

Almanya Maliye Bakanlığının, 2015 yılı bütçesine ilişkin açıklamasına göre, geçici veriler, ödenekler hariç giderlerin, hedeflenen tutardan 2,6 milyar euro daha düşük, 299,3 milyar euro seviyesinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Devlet gelirleri ise hedefin 4,5 milyar euro üzerine çıktı. Devlet gelirleri, 281,7 milyar tutarındaki vergi gelirleri de dahil 311,4 milyar euroyu buldu. Devlet gelirleri, devlet giderlerini 12,1 milyar euro aştı. Böylece bütçe hukuku şartlarına uygun, sığınmacıların ve mültecilerin alımı ve konaklamasıyla ilgili finansman maliyetlerine 7,2 milyar euro ek ödenek tahsis etmek mümkün olacak.

Almanya hükümetinin yapısal bütçe fazlası, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 0,1'ine denk geldi. 

'Bütçe fazlasına ihtiyacımız var'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, pozitif ekonomik trend ve ihtiyatlı bütçe politikası sayesinde, bütçenin 12,1 milyar euro fazla verdiğini belirtti.  Schaeuble, "Bütçe fazlasına, mültecilerin konaklaması ve entegrasyonu için oluşacak ek giderleri finanse etmek için ihtiyacımız var. Mümkün olduğunca 2016'da da yeni borçlanma yapmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı.  Öte yandan, Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da bütçe fazlası daha önce planlanan 6,1 milyar euronun üstünde gerçekleşmiş oldu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.