24 °C

AP Başkanı: AB, Türkiye'nin tam üyeliğine dayanamaz

Pöttering, "Türkiye ile de tam üyelik yerine özel ilişkiler oluşturmasından yana olduğunu" ifade etti

AP Başkanı: AB, Türkiye'nin tam üyeliğine dayanamaz

 

 

ATİNA - Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, "Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin tam üyeliğine dayanabilecek güçte olmadığını" iddia etti.

Pöttering, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin AB perspektifine değindi.

AB'nin, bu aşamada genişlemeyi düşünmekten daha çok kendi içinde bir uyum sürecine girmesi gerektiğini savunan Pöttering, "Türkiye ile de tam üyelik yerine özel ilişkiler oluşturmasından yana olduğunu" ifade etti.

"Avrupa Parlamentosu'nda büyük çoğunluğun, Türkiye'nin kriterleri yerine getirmesi durumunda tam üyeliğinden yana olduğunu" belirten Pöttering, "Ben şahsen aynı fikirde değilim. Avrupa, Türkiye ile özel bir ilişki oluşturmalı. Ancak hepsi oraya kadar. Avrupa'nın, Türkiye'nin tam üyeliğine dayanamayacağına inanıyorum" dedi.

Türkiye'nin tam üyeliğinin, Avrupa için siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan büyük bir iddia olduğunu savunan Pöttering, "Ancak, eğer sonuçta tam üyeliği seçersek, müzakerelerin, tüm kriterlerin Türkiye tarafından tam kabulüyle sonuçlanacağından emin olmalıyız. Buna rağmen, böyle bir şeye başka bir siyasi neslin karar vereceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap